KONTAKT

+48 786 874 825 (9.00-18.00)

+48 503 172 508 (9.00-18.00)

e-mail: sebastian@guidedfishing.pl


English Version  english version

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay

Waldemar Ptak - Polska

Przewodnik Waldemar Ptak - www.przewodnicywedkarscy.pl - Wyprawy wędkarskieKocham wędkarstwo i fotografowanie. Już 17 lat temu udało mi się połączyć te pasje, dzięki czemu fakt złowienia ryby przeżywam wielokrotnie: łowiąc rybę, fotografując ją, oglądając w albumie, pisząc artykuł o łowieniu i wzbogacając ten artykuł własnymi zdjęciami. Łowię spinningiem lekkim, ciężkim, dropshot`em, przepływanką klasyczną i bolonką, odległościówką, feederem, quivertipem, karpiówką, ciężkim gruntem (denką) i wieloma odmianami i modyfikacjami klasycznych technik. Z przyczyn zdrowotnych przerwałem przygodę z batem, laską i muchą, również rzadziej wychodzę na lód. Dotychczas opublikowałem blisko 400 artykułów o łowieniu ryb, głównie w prasie wędkarskiej, wystąpiłem na planie 13 filmów wędkarskich, pracowałem przy powstaniu jednego z portali wędkarskich. Moje zdjęcia znalazły się w wielu książkach, katalogach i kalendarzach wędkarskich oraz na kilku autorskich wystawach. Od kilku lat współpracuję z firmą Dragon, jako autor artykułów i fotografii, najczęściej pracuję na sprzęcie tej firmy. Najczęściej łowię w Wiśle, Dunajcu, Wisłoce, Ropie, Sanie, Bugu (odcinek zamojski), Solinie, Rożnowie, Czorsztynie, Klimkówce, Roztoczu oraz w kilku renomowanych łowiskach komercyjnych. Moje marzenia? Więcej ryb i mniej śmieci w polskich łowiskach, a na brzegach więcej serdeczności pomiędzy wędkarzami. Do zobaczenia nad wodą. Waldemar Ptak.

Waldek w akcji z muchówką - www.przewodnicywedkarscy.pl - Wyprawy wędkarskie

Waldek brodzi - www.przewodnicywedkarscy.pl - Wyprawy wędkarskie

Łowiska naszego przewodnika

Wisła (duża rzeka nizinna - odcinek poniżej ujścia rzeki Nida do Kazimierza Dolnego)

Wisła od ujścia rzeki Nida do Annopola oraz do Kazimierza Dolnego. Na wysokości ujścia rzeki Nida, Królowa naszych rzek jest niewielka, w wielu miejscach można ją przerzucić wahadłówką. Niech to jednak nie zwiedzie wędkarza, bo nurt Wisły ma zmienną głębokość i szybkość, a podłoże geologiczne zmienia się pomiędzy piaskiem, żwirkiem i płatami iłu. Takie ukształtowanie utrudnia życie wędkarzom, ale sprzyja obecności ryb. Te walory podnoszą liczne dopływy. Wisła - sum - www.przewodnicywedkarscy.pl - Wyprawy wędkarskieNajważniejsze z nich to Nida (a nieco wyżej Dunajec), Wisłoka, San. Natomiast Kanał Połaniecki (de facto nie jest dopływem) odgrywa dużą rolę na kilkukilometrowym odcinku Wisły, ale strefa jego wpływu to zimne miesiące. Różnorodnie ukształtowana linia brzegowa  i dno rzeki sprzyja szybkiej i skutecznej nauce czytania wody.

Ten odcinek Wisły cały rok obławiam wędkami gruntowymi (przepływanka klasyczna i bolonka, feeder, denka) oraz spinningiem. Na całym odcinku widać ślady umocnień, jak ostrogi, elki, opaski, co szczególnie widać po ostatnich wielkich powodziach. A jednak rzeka dziczeje, co i rusz natrafiam na zalane stare i porozrywane umocnienia. W wielu miejscach międzywale porośnięte krzewami i drzewami tworzy przyrodniczą enklawę, w której znajdują schronienie liczne zwierzęta – ich obecność umila czas wędkarzowi (z wyjątkiem kormoranów – te nie są tu mile widziane). Na polecanym odcinku rzeka sypie piachem, co sprzyja tworzeniu się przykos. Nie są duże, jak choćby na Mazowszu, ale dają wiele emocji i nierzadko fajne ryby. O twarde przykosy jest trudno, jak wszędzie. Rzeka nie jest duża, więc ryby na ogół trzymają się środka, dlatego zza przykosy można więcej złowić. Jeśli jednak zachowa się ciszę i podejdzie w odpowiedniej porze do opaski, ostrogi czy napływu, stanie się w odpowiednim miejscu przy rynnie czy blacie, to można trafić na przyzwoite brania. Są jednak okresy, gdy drapieżniki wypływają na żer dopiero w ciemnościach. W takim czasie przyjezdny wędkarz zdany tylko na siebie jest bezradny, a z kolei znający rzekę ma niewiele czasu na namierzenie ryb i efektywne łowienie. W takich tygodniach potrzebne jest poświęcenie i wytrwałość. I wola łowienia w ciemnościach.Wisła - boleń - www.przewodnicywedkarscy.pl - Wyprawy wędkarskie Zwrot „niewielka rzeka” nie oznacza beztroskiego brodzenia czy swobodnego rzucania przynęty w każde wypatrzone miejsce. W rzeczywistości, rzeka na odcinku od ujścia Wisłoki (vis a vis Połańca) staje się groźna i niebezpieczna dla lekkoducha czy początkującego wędkarza. Tutaj nawet najmocniejsza wędka nie dorzuci wabika w każde dostrzeżone stanowisko ryby, a wiele fajnych opasek jest niedostępne z powodu zarośli czy wielkich trudności w poruszaniu się na nich. Utrudnione staje się dotarcie do łowiska, ponieważ międzywale jest bardzo szerokie, często podmokłe, zarośnięte i błotniste. O powodzeniu nierzadko decyduje znajomość dojazdu i brzegu, a także umiejętność szybkiego przemieszczania się pomiędzy dobrymi łowiskami.


Wisłoka, Wisłok, Ropa (rzeki górskie i podgórskie)

Wisłok, Wisłoka, Ropa - www.przewodnicywedkarscy.pl - Wyprawy wędkarskieWisłoka, Wisłok, Ropa to jedne z najpiękniejszych rzek Polski. To rzeki płytkie, o zmiennym nurcie i szybkich przyborach, wypływające z Beskidów, a ich dno zalega na przemian skała, żwir, otoczaki, piasek, glina, ił i miąższowate organiczne nanosiny. Dno jest niesamowicie urozmaicone w formy karpackie, czyli progi, uskoki, rynny, grzebienie, płyty, głazowiska. Górny odcinek rzek to uroczy Beskid Niski, gdzie nad wodę czasem zaglądają niedźwiedź, a znacznie częściej jeleń, sarna, lis, borsuk, żmija. Tu jest płytko, tej wody najchętniej trzymają się klenie i pstrągi - to nie są kabany z Pomorza, ale porządnie potrząsają delikatną wędką. Nieco niżej w wobler i gumeczkę uderzają silne brzany, niezłe klenie, okonie, pstrągi, szczupaki, świnki i certy. W Wisłoce już trzeci rok pływają trocie (inicjatywa jednego z Okręgów PZW).Wisłok, Wisłoka, Ropa - kamienne progi wodne - www.przewodnicywedkarscy.pl - Wyprawy wędkarskie Trafiają się okazyjne bolenie, sumki, węgorze, sandacze, jednak jest ich na tyle mało, że liczą się tylko w roli przyłowu. Dolne i ujściowe odcinki rzek są krajobrazowo podobne do siebie, pływa tutaj więcej rybek, ale nic ponadto nie oferują wędkarzowi ceniącemu sobie walory krajobrazowe i brodzenie. Wisłoka wpływa do Wisły, Wisłok do Sanu, a Ropa do Wisłoki. Na każdej z tych rzek postawiono zaporę i dzięki niej funkcjonuje przyzwoite łowisko w zbiorniku zaporowym. Cofka tych zbiorników jest całkiem fajnym łowiskiem dla spinningisty (polecam te rzeki muszkarzowi do zmierzenia się z kleniem, brzaną i świnką, znacznie rzadziej trafi tu również lipienia i pstrąga potokowego).

Wisłok, Wisłoka, Ropa - brzana - www.przewodnicywedkarscy.pl - Wyprawy wędkarskie

Dlaczego te trzy rzeki razem? Otóż są sobie sąsiadkami, nierzadko w ciągu dnia można przeskoczyć z jednej na drugą rzekę i kontynuować wędkarską przygodę. Te rzeki podatne są na naturalne zabrudzenie podczas opadów deszczu, roztopów, a główną przyczyną jest erozja gliniastych pagórów Beskidu oraz rozległych pól rolniczych. Gdy woda staje się trącona, na żer ruszają brzany, ale gdy zbytnio zmętnieje lub szybko przybierze, trzeba szukać szczęścia w innej rzece lub poniżej zbiornika zaporowego.

Wisłok, Wisłoka, Ropa - duży kleń - www.przewodnicywedkarscy.pl - Wyprawy wędkarskie

Te rzeki są stworzone dla wędkarza kochającego cudowny górski i podgórski klimat przygody, czytania wody, wędrowania za następny zakręt, precyzyjnego rzutu w punkt, dalekiego wypuszczania woblerka i turlania gumeczki. Jeśli lubisz plusk i szum wody na głazach i progach, cieszy Cię chrzęst żwiru pod butami i lubisz czuć napór nurtu na biodra podczas brodzenia, to te rzeki są dla Ciebie. Tutejsze ryby są trudne do złowienia, sprawia to krystaliczna woda i trudne warunki życia tych ryb. Tutaj nie przyjeżdża się po rybę. Tutaj satysfakcjonującym sukcesem staje się przechytrzenie ryby. Nasz przewodnik pomoże Wam odnaleźć się w długich kilometrach tych rzek. Zaprowadzi Was w klimatyczne miejsca. Sami wybierzecie stanowisko łowienia: głazowisko, rynna, próg, wolny i szerszy nurt lub pojedziemy wysoko w górę rzeki. Rybostan jest urozmaicony, wymieszany gatunkami, często się przemieszcza. Przewodnik pomoże w sprawach technicznych i prezentacji przynęty. Nad wodą potrzebne będą spodniobuty, okulary polaryzacyjne, kijek do podpierania i czułe wędzisko spinningowe. Tutaj odpoczniecie od ludzi, od tłoku, pozbędziecie się stresu. Na brzegach tych rzek jest wiele miejsc na malutkie ognisko i godzinę wytchnienia. To znakomite miejsce na romantyczny wędkarski wyjazd ze swoją żoną lub dziewczyną. ZAPRASZAMY!

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay