KONTAKT

+48 786 874 825 (9.00-18.00)

+48 503 172 508 (9.00-18.00)

e-mail: sebastian@guidedfishing.pl


English Version  english version

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay

Jacek Gorny - Irlandia

pstrag_potokowyWędkarstwem zaraziłem się jako kilkuletni chłopiec. Na początku był spławik, ale po jakimś czasie „przerzuciłem” się na spinning. Zacząłem od okoni, a wkrótce dołączyły inne gatunki takie jak: szczupaki, sandacze, klenie, bolenie, pstrągi. Mam w sobie żyłkę sportowca więc zacząłem startować w zawodach wędkarskich, miałem to szczęście, że w moim okręgu było kilku zawodników, którzy byli członkami kadry narodowej, nikomu nie trzeba tłumaczyć jaka to jest kopalnia wiedzy.

W szczególności pomógł mi Grzegorz Zarębski, z którym przyjaźnię się od wielu lat. Nauka zaprocentowała bardzo szybko, byłem wiele lat czołowym zawodnikiem okręgu. Zajmowałem wysokie miejsca w zawodach okręgowych jak i krajowych. Oprócz zawodów zajmowałem się produkcją specjalistycznych woblerów na klenie, jazie i bolenie, którymi łowi wielu czołowych zawodników polski. Wracając do ryb w szczególności upodobałem sobie połów sandaczy na zbiornikach zaporowych. Złowiłem wiele pięknych okazów tego gatunku i przeżyłem niezapomniane chwile podczas uganiania się za nimi. pstrag_potokowy2Oprócz sandaczy bardzo mi przypadło do gustu łowienie walecznych pstrągów potokowych. Każdą rybę staram się rozpracować do samego końca, tak żeby świadomie łowić największe egzemplarze danego gatunku. Kilka lat temu przeprowadziłem się do Irlandii, gdzie czekały na mnie nowe wyzwania - wielkie szczupaki i pstrągi potokowe żyjące w jeziorach. Od razu poprzeczkę postawiłem wysoko i wytypowałem jezioro, które gwarantuje dużą populacje obu gatunków. Kilka lat zajęło mi rozpracowanie tak dużej wody, ale opłaciło się. Teraz łowię regularnie duże ryby obu tych gatunków. Dopracowałem się wielu skutecznych metod połowu pstrąga potokowego zamieszkującego tutejsze jeziora i osiągające w nich ogromne rozmiary (ryby 50-60cm nie są tutaj niczym nadzwyczajnym). Największe egzemplarze osiągają długość powyżej 90 cm. Natomiast szczupaki łowię metodą jerkową. Zapewniam was, że nigdzie na świecie nie znajdziecie tak walczących szczupaków jak tutaj. A zdarzają się piękne egzemplarze. Mój największy miał 120 cm długości, a najlepszy wynik to 19 ryb długości 90-110 cm w 9 godzin.

szczupak2O szczupakach irlandzkich można by było mówić i mówić, zapewniam Was, że każdy kto je spróbuje łowić w Irlandii nie zapomni tych chwil do końca życia.

Obecnie zajmuje się testowaniem przynęt spinningowych dla niemieckiej firmy Hybrida Wobbler.

Uwaga! Firma Przewodnicy Wędkarscy.pl jest oficjalnym przedstawicielem Jacka Gornego na Polskę. Ceny jego usług oferowane w naszej firmie są identyczne, jak bezpośrednio na miejscu.  

Łowiska naszego przewodnika

Atlantyk - okolice Galway (Big Game)

rekin_szaryOcean Atlantycki. Wody Atlantyku, w okolicach Galway w Irlandii, należą do raczej płytkich. Maksymalne głębokości osiągalne w trakcie jednodniowego rejsu rzadko przekraczają 60 metrów. Te stosunkowo płytkie wody kryją w sobie jednak wiele niespodzianek. Podczas połowów, przy odrobinie szczęścia możemy zaobserwować stada delfinów, lub nawet jednego z największych rekinów świata - Długoszpara. W zeszłym roku mieliśmy okazję podziwiać samogłowa, niezwykłego kształtu rybę, która przepływala nie dalej, niż 10 metrów od łodzi! Bliskość ciepłego prądu - Golfsztromu, oraz jednej z jego odnóg - Prądu Północnoatlantyckiego, ma bardzo duży wpływ na różnorodność ryb występujących w tych okolicach. zla_pogoda_na_oceanieNasze łowiska to głównie okolice Galway oraz otwarty ocean, w okolicach wysp Aran, gdzie w zależności od celu wyprawy (shark, reef, bottom fishing), łowimy w różniących się od siebie miejscach. Dno Atlantyku w “naszych” okolicach to głównie rozległe połacie piasku, z “wyspami” w postaci raf i ławic skalnych. Takie warunki oraz różny charakter dna sprzyjają połowom rozmaitych gatunków ryb. Nad rafami i w okolicach skał możemy liczyć na rdzawce, czerniaki, molwy, dorsze, wargacze, kongery i wiele innych gatunków, natomiast na dnie piaszczystym łowimy głównie płastugi, płaszczki, rekinki psie, rekiny plamiste, kolenie i rekiny szare. Największe rozmiary spośród wyżej wymienionych gatunków osiąga rekin szary. Dorasta on przeciętnie do około 2 metów długości. blue-shark-1Główną atrakcją są jednak niewątpliwie połowy “prawdziwych” Rekinów.  Naszym celem będzie wtedy Żarłacz Bękitny, który jako ryba otwartego oceanu, pojawia się na Zachodnim Wybrzeżu wczesnym latem i żeruje na ogromnych ławicach makreli i rdzawców. Z nadejściem pierwszych chłodów i jesiennych sztormów żarłacze opuszczają wody przybrzeżne Irlandii, w poszukiwaniu żerowisk z cieplejszą wodą. Ponieważ żarłacze łowimy w dryfie, efekty są ściśle uzależnione od pogody. W przypadku wietrznej, sztormowej pogody, ze względów bezpieczeństwa nie możemy sobie pozwolić na wypłynięcie na odległe łowiska. Z drugiej strony, przy pogodzie całkowicie bezwietrznej nie można osiągnąć właściwej długości dryfu, co znacznie ogranicza nasze szanse na zwabienie żarłacza z dużej odległości.
 W obydwu sytuacjach nuda nam jednak nie grozi, bo zawsze mamy do dyspozyji “łowiska zapasowe”, gdzie na pewno zmęczymy ręce na holach innych ryb. kongerA kiedy pogoda zupełnie nie pozwoli na wypłynięcie, wtedy również z brzegu nie będziemy pozbawieni szans na “grubą” rybę. Już na przystani możemy liczyć na np. niezłego Kongera. Jeśli znudzi nam się już łowienie, lub po prostu zmęczenie weźmie górę, wtedy wystarczy rozejrzeć się w około i podziwiać krajobraz. Na pewno na długo nie zapomnimy scenerii w jakiej będziemy łowić.  Nasze łowiska znajdują się u stóp jednej z największych atrakcji turystycznych Irlandii - Wybrzeża klifowego, którego najwyższa część nosi nazwę “Cliffs of Moher”. Klify osiągają wysokość 203 metrów i ciągną się na odcinku ponad 8 kilometrów. Często łowimy pod samymi klifami i wtedy towarzyszy nam wrażenie, że niemal możemy dotknąć pionowych tworów skalnych. Hol ryby w takich warunkach to na prawdę coś niezapomnianego.

cliffs_of_moher

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay

Rzeka Clare - wyprawy z przewodnikiem wędkarskim

clare_01Rzeka Clare wije się wśród irlandzkich pól. Całkowita długość rzeki to około 65 km. Jej charakter jest bardzo zróżnicowany. Od szybkich i płytkich odcinków, po wolne i głębokie [w końcowym odcinku nawet do 6-7 m]. Rzeka zaczyna swój bieg w okolicy Dunnmore, a kończy w okolicach Galway, wpadając do jeziora Corrib. W kilku miejscach jej nurt przepływa przez skalne wąwozy, a pionowe ściany mają tam około 3 metrów wysokości. Ryby na które warto się nastawić wędkując w rzece Clare to przede wszystkim pstrąg potokowy i łosoś. Ale również szczupak i okoń na niektórych odcinkach rzeki ma się bardzo dobrze. Rzeka generalnie nie jest szeroka. Średnio około 8-10 m. clare_02Stwarza to wspaniałe i kameralne warunki połowu.

Pstrągi łowione w tej rzece średnio mają długość około 45 cm, ale ryby w okolicy 50-60 cm nie są niczym nadzwyczajnym. Najczęściej łowi się dwie, trzy takie ryby dziennie. Miewałem takie wyprawy podczas, których łowiłem po 5-6 sztuk i wiele mniejszych. Dodatkową atrakcją łowiska są łososie, które atakują często przynęty przeznaczone dla pstrąga. Po takim braniu przeżyjemy wspaniałe chwile, podczas holu srebrnej torpedy. Sezon na rzece zaczyna się 1 marca i trwa do 31 września. Największe pstrągi jakie udało mi się złowić w Clare miały blisko 70 cm. jacek_clare_02I jeszcze na koniec ciekawostka. Otuż złowienie na początku sezonu kilkunastu keltów łososia w kilka godzin jest tu normalne. Początkowo był to dla mnie szok, ponieważ pamiętałem Polskie trociwe rzeki. Tu jest inaczej. Zapraszam!

jacek_clare_031


Rzeka Cong (Ashford River) - wyprawy z przewodnikiem wędkarskim

Cong River - Rzeka długości tylko około 2 km. Swój bieg rozpoczyna jako podziemny wypływ z jeziora Mask. Na powierzchnię wybija w miejscowości Cong, gdzie tworzy niewielki zbiornik wodny o głębokości sięgającej 35 metrów. ashford-river-1Z owego zbiornika wypływa w dwóch przeciwstawnych korytach - jedno z niewielką zaporą, tworzy główną część rzeki, natomiast drugie po kilkukrotnym dalszym rozdzieleniu na kilka mniejszych strumieni, łączy się ponownie z głównym korytem, poniżej miasteczka Cong. ashford-river41Rzeka kończy swój bieg wpadając do jeziora Corrib, u stóp XIII wiecznego zamku Ashford Castle. Ponieważ rzeka toczy swe wody w kilku korytach, jest bardzo urozmaicona. Bystrza i kamieniste płanie przeplatają się z miejscami o wolniejszym przepływie. Szerokość głównego koryta osiąga miejscami 70-80m. Mimo tego, że rzeka ma tylko dwa kilometry długości, na pewno nie starczy dnia na obłowienie wszystkich obiecujących miejsc. Woda jest zimna i bardzo czysta. Przez większość swojego biegu rzeka płynie przez wspanialy park, gdzie mamy okazje podziwiać wyjątkowe w tej części Europy drzewa - min. Sekwoje Olbrzymie.
Główną atrakcją rzeki są łososie, ciągnące na tarło z jeziora Corrib oraz liczne pogłowie pstrąga potokowego. Wędkarze regularnie łowią pstrągi o wadze powyżej 5 lbs (około 2,3kg). Rekordowy pstrąg Irlandii złowiony na muchę pochodził wlaśnie z tej rzeki i ważył 17lbs 5oz. (7.85kg)!img_2587
W okresie wiosennym rzeka pełna jest płoci i okoni, które również wpływają na tarło z jeziora Corrib.
Pierwsze srebrne łososie pojawiają się w rzece pod koniec lutego i w marcu. Niestety w tym czasie w łowieniu srebrniaków bardzo przeszkadzają kelty. Jest ich naprawdę sporo i biorą bardzo agresywnie. Na szczęście pod koniec marca kelty spływają i wtedy mamy realną szansę na srebrniaka. Są to najczęściej ryby 2-3 letnie. Średnia waga poławianych osobników wynosi około 4- 6 kg. Często w kwietniu trafiają sie ryby znacznie większe.  W maju i w czerwcu rozpoczyna się ciąg mniejszych łososi tzw. Grilsów, czyli ryb które spędziły tylko jedną zimę w oceanie. Jest ich więcej, jednak nie imponują wielkością. W dole rzeki możemy również liczyć na metrowego szczupaka, ale mało kto decyduje się poświęcić choć chwilę ze swojej szansy na złowienie Srebrnego Króla Rzeki. losiekWędkowanie na rzece Cong dostarczy Wam niezapomnianych wrażen, płynących nie tylko z łowienia wspaniałych ryb, ale również z możliwości przebywania w miejscu, ktorego piękno na długo pozostanie w Waszej pamięci. Złowienie pięknego łososia ułatwią Wam nasi przewodnicy.

img_2594


Jezioro Conn - wyprawy z przewodnikiem wędkarskim

Jezioro ConnJezioro Conn znajduje się w Irlandii Południowej. To woda typowo pstrągowa. Populacja pstrągów w tym jeziorze jest bardzo duża, a do tego przepływa przez nie jedna z najlepszych rzek łososiowych w kraju (rzeka Moy). Jezioro jest połączone na stałe z jeziorem Cullin. Jednak pomimo tej bliskości, jeziora różnią się od siebie diametralnie. Conn jest bardzo dużym jeziorem. Jego powierzchnia to 14 000 akrów . Na jeziorze tym możemy znaleźć wiele różnych miejscówek,  ponieważ jezioro jest bardzo urozmaicone. Znajdziemy tam wszelkiego rodzaju miejscówki, od płytkich porośniętych roślinnością blatów, po piękne i głębokie spady, kamieniste górki, czy głębokie blaty.Okazowy szczupak z Conn Jezioro jest dobre do spinningowania w wielu miejscach i jest wprost idealne do późno jesiennego trollingu. Na jeziorze jest także kilka wysp, które także są dobrymi łowiskami. Rybami, na które warto się nastawić na Conn są oczywiście pstrągi i okonie, ale przede wszystkim szczupak, który osiąga w jeziorze niesamowite rozmiary. Na tym jeziorze posiadamy dwóch przewodników, którzy bardzo dobrze znają ten akwen i łowią w nim regularnie piękne ryby. Zapraszamy!Dublet szczupaków z Conn - dwa hole jednocześnie


Jezioro Corrib - wyprawy z przewodnikiem wędkarskim

jezioro3Jezioro Corrib jest największym jeziorem Irlandii Południowej. Jego długość wynosi 38 kilometrów, a linia brzegowa to około 180 kilometrów i 365 wysp. Głębokość maksymalna to około 45 metrów. Jezioro zamieszkują takie ryby jak: płocie, okonie, pstrągi potokowe, szczupaki i okresowo pojawiają się w nim trocie i łososie. Każdy z tych gatunków osiąga imponujące rozmiary.ferrox

Na jeziorze znajdziemy wszelkiego typu miejscówki. Od płytkich zatok, porośniętych roślinnością, poprzez kamieniste górki podwodne, piaszczyste blaty, a skończywszy na wlotach rzek. Jest to typ jeziora polodowcowego. Jezioro ma stałe połączenie z oceanem. W pobliżu jeziora znajdują się wspaniałe góry Conamara oraz wiele zabytkowych ruin.lowisko11

Wody jeziora są dość przezroczyste co pozwala delektować się widokiem walczącej ryby.

NAJWIĘKSZĄ ATRAKCJĄ JEZIORA SĄ OGROMNE PSTRĄGI POTOKOWE, które dorastają do niewyobrażalnych rozmiarów, nawet ponad 90 centymetrów! Drugą główną atrakcją jeziora są szczupaki, których w jeziorze jest bardzo dużo. I żyją tutaj naprawdę duże okazy! Szczupaki możemy łowić przez cały rok, natomiast pstrągi w okresie od 15 lutego do 31 września.

szczupak11

Jezioro Corrib jest naprawdę bardzo duże i bardzo urozmaicone. Na jeziorze można nieźle połowić, jednak znajomość dobrych miejscówek to PODSTAWA sukcesu. Dzięki naszym przewodnikom nie będziesz musiał się martwić o znalezienie ryb i dobrych łowisk. Nasi przewodnicy ci w tym pomogą i chętnie pokarzą swoje najlepsze miejsca. Zapraszamy.

szczuply2


Rzeka Corrib - wyprawy z przewodnikiem wędkarskim

dscf1238Corrib River. Jedna z najkrótszych rzek w Europie. Całkowita długość rzeki to ok. 6 km. Odprowadza wodę z Jeziora Corrib i wpada do Atlantyku, przepływając przez Galway. Z jeziora Corrib (od którego bierze nazwę) wypływa dwoma korytami, jedno to naturalne koryto rzeki zwane “Old River”, natomiast drugie to sztuczny kanał, pierwotnie, przed budową tamy, umożliwiający dopłynięcie mniejszych jednostek oceanicznych do samego Jeziora Corrib. Kanał ten nosi nazwę “Friar’s Cut”. Niedaleko ujścia, rzekę przegradza tama- “Salmon Weir”. Jest ona skonstruowana w sposób umożliwiający ciąg tarłowy łososi i troci, oraz bardzo licznych tu węgorzy. Tama dzieli rzekę na dwa bardzo różniące się charakterem odcinki. Dolny Corrib, charakteryzuje się płytką wodą, i bardzo silnym nurtem. Dno jest tu wyłącznie kamieniste, a siła nurtu nie pozwala na odkładanie się nawet minimalnych ilości niesionego prądem iłu i piasku. Ta część rzeki to doskonałe, choć trudno dostępne łowisko łososi. Tutaj, konkretną miejscówkę trzeba bukować z kilkumiesięcznym(!) wyprzedzeniem, ponieważ dziennie może tu łowić ograniczona liczba wędkarzy, zależna od ilości ryb będących akurat w rzece. Ilość ta jest stale monitorowana przez liczniki i kamery. losiek-klientaDolny Corrib to odcinek pozostający w strefie pływów oceanicznych i głębokość waha sie od około 1m przy odpływie, do nawet 4m podczas przypływu. Nasze łowiska znajdują się na Górnym Corrib. Jest to odcinek znacznie ciekawszy, dłuższy i bardzo zróżnicowany. Głębokości wahają się od 1 do ponad 18 metrów. Dno w większości kamieniste, pełne nierówności i “półek skalnych”, oraz dołów wymytych przez silny nurt. Na tym odcinku licznie występują kamieniste, oraz trzcinowe “wysepki”. W miejcach zanurtowych odkłada się ił i piasek. Na wolniejszych odcinkach brzegi porastają trzciny. Poziom wody na tej częsci rzeki regulowany jest przez tamę, w której skład wchodzi 14 śluz. dscf12501Po obfitych opadach deszczu poziom wody jest obniżany poprzez otwieranie kolejnych śluz i paradoksalnie im więcej deszczu, tym poziom wody niższy, ponieważ mniej wody jest wtedy zatrzymywane na tamie. Najlepsze wyniki w połowach łososi osiągamy kiedy poziom wody w rzece jest wysoki, a więc wtedy kiedy nie pada (albo pada krótko) i otwartych jest tylko, od 2 do 5 śluz. Woda w rzece jest raczej przejrzysta, ale po deszczach i silnych wiatrach szybko mętnieje, niosąc podniesiony falami ił z dolnej części jeziora.
Górny Corrib to doskonałe łowisko łososi i pstrągów, ale również dużych szczupaków, węgorzy oraz… płoci. Na połów łososi oraz troci wymagana jest licencja tzw. “Salmon licence”. Połów innych gatunków nie jest licencjonowany.

losos_145_lbs


Jezioro Cullin - wyprawy z przewodnikiem wędkarskim

Widok z jeziora CullinJezior Cullin to kolejna irlandzka woda typowo pstrągowa. Populacja pstrągów potokowych w tym jeziorze jest bardzo duża. Oczywiście w jeziorze żyje duża populacja pięknych szczupaków oraz okoni. Przez jezioro Cullin przepływa jedna z najlepszych rzek łososiowych w kraju (rzeka Moy). Jezioro Cullin jest połączone na stałe z dużo większym jeziorem Conn. Dzieli je zaledwie 350 metrowy odcinek rzeki. Pomomo bliskości, jeziora  bardzo różnią się od siebie. Cullin jest dużo mniejszym jeziorem od Conn. Cullin ma powierzchnię 2000 akrów.Szczupak z Jeziora Cullin Wody tego jeziora są troszkę mętniejsze i głębokość jest dużo mniejsza. Średnia głębokość jeziora Cullin to około 2,5-3 metry. Takie warunki są idealne do łowienia szczupaków wszelkiego rodzaju jerkami. Na jeziorze Cullin znajdziemy wiele miejsc porośniętych roślinnością. Jest to niestety też utrudnieniem, gdyż szczupaki lubią często przemieszczać się po jeziorze i zmieniać miejsca swojego żeru. Oba te jeziora wzajemnie się uzupełniają. Wędkując na jednym z jezior możemy szybko przenieść się na drugie. Zapraszamy na wyprawy na jezioro Cullin z naszymi irlandzkimi przewodnikami.Jacek ze szczupakiem złowionym na Jeziorze Cullin