KONTAKT

+48 786 874 825 (9.00-18.00)

+48 503 172 508 (9.00-18.00)

e-mail: sebastian@guidedfishing.pl


English Version  english version

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay

Marcin Bobola - Polska

www.przewodnicywedkarscy.pl - Marcin BobolaWitam! Nazywam się Marcin Bobola. Znajomi śmieją się, że wędkarskiego bakcyla połknąłem już przy porodzie. Można powiedzieć, że ryby łowię od zawsze. Jak większość kolegów zaczynałem ze spławikówką, jednak od kilkunastu lat łowię tylko na muchę i spinning. Salmonidy łowiłem w wielu krajach na całym świecie. Byłem na wielu wyprawach wędkarskich, min. innymi w Skandynawii, na Bałkanach, w Rosji, czy Nowej Zelandii.

Nie ma jednak jak w “domu”. Wszystkich, którzy chcą przeżyć niesamowite chwile na lipieniowym eldorado zapraszam nad jedną z najlepszych w Europie rzek - San. Jest to idealna rzeka dla początkujących i doświadczonych muszkarzy. Nie ma tutaj głębokich i rwących nurtów, a na większości odcinków można bez problemów brodzić po całym korycie. Złowienie na odcinku specjalnym kilkunastu okazałych lipieni nie jest niczym nadzwyczajnym. Podobnie sytuacja wygląda z pstrągami. Ryby powyżej 50 cm nie należą do rzadkości i są regularnie łowione przez wędkarzy. Chcących połowić w samotności zapraszam na mało uczęszczane rzeki tj. Wisłok, Jasiołkę i Wisłokę. Te rzeki znam jak własną kieszeń. Najlepszym okresem na górnych odcinkach tych rzek jest wiosna i początek lata. Łowię tu głównie na spinning pięknie ubarwione dzikie pstrągi potokowe. Serdecznie pozdrawiam i zapraszam na moje łowiska.

Marcin z dużym pstrągiem potokowym

Marcin Bobola z pstrągiem tęczowym

Uwaga! Firma Przewodnicy Wędkarscy.pl jest WYŁĄCZNYM przedstawicielem Marcina Boboli w Polsce.

UWAGA! Usługi Marcina Boboli zostały zawieszone do odwołania, ze względu na wykonywaną pracę zawodową, którą obecnie się zajmuje.

Łowiska naszego przewodnika

Dunajec, Poprad (rzeki górskie - Głowacica)

ZAPRASZAMY na połów głowacicy na nasze najlepsze łowiska - rzekę Dunajec oraz Poprad. Nasi przewodnicy specjalizują się w połowie tego gatunku od wielu lat. Zapraszamy zarówno na wyprawy ze spinningiem oraz z muchówką. Nasi przewodnicy zabiorą Cię na najlepsze miejsca, gdzie na pewno jest wielka szansa złowienia dużej głowacicy.

Hucho Hucho - Fly Fishing - Wyprawy z przewodnikiem - www.przewodnicywedkarscy.pl - Głowacica

Głowacica - “należy do dużych ryb z wydłużonym wrzecionowatym ciałem, okrągłym w przekroju. Głowa duża lekko spłaszczona z szeroko wyciętym otworem gębowym sięgającym poza krawędź oka. Głowacica posiada względnie dużą płetwę tłuszczową, natomiast pozostałe płetwy są dość małe. Płetwa ogonowa jest wyraźnie karbowana.  Łuski bardzo drobne. Grzbiet brązowawy lub zielonkawoszary, boki jaśniejsze z miedzianym połyskiem, brzuch biały. Na bokach liczne, nieregularnie rozmieszczone, małe, ciemne plamki.  Jest największą rybą łososiowatą i jedną z większych słodkowodnych. Przeciętna głowacica mierzy 80 do 100 cm długości, ważąc przy tym 5-10 kg. Piętnastoletnie osobniki mogą mierzyć 150 cm i osiągać wagę 52 kg. Największy złowiony osobnik mierzył 183 cm i ważył 60 kg.” Tyle Wikipedia.

Hucho Hucho - Fly Fishing - Wyprawy z przewodnikiem - www.przewodnicywedkarscy.pl - Głowacica

Reszta - emocje, marzenie wielu spinnigistów. Wiele wieczorów można dyskutować o sukcesach (częściej porażkach), przynętach, technice, a nawet skrywanych w największej tajemnicy miejscówkach. Z kim? Nie ma lepszych osób niż nasi przewodnicy, którzy z sukcesami tropią te ryby od wielu, wielu lat. Zapraszamy na wyprawy spinningowe oraz muchowe. Zapraszamy nad dwie rzeki, w których żyją miedziane potwory. Zarówno Poprad jak i Dunajec, to płytkie wody nie przekraczające, w najgłębszych miejscach, dwóch metrów głębokości. Uciąg wody zależny w dużej mierze od poziomu rzeki.  To oznaczać może jedno - problemy z odpowiednim doborem przynęt. Przy niżówce sprawdzają się przynęty płytko chodzące o dość agresywnej akcji. Wystarczy jednak, że woda podniesie się o pół metra trzeba zastosować przynęty wybitnie nurtowe o drobniejszej akcji. Inne przynęty? Oczywiście, ale liczba zerwanych zestawów szybko powoduje powrót do woblerów. Głowacice można także z dużym powodzeniem łowić na muchę, stosując duże streamery oraz duże nimfy.

Hucho Hucho - Fly Fishing - Wyprawy z przewodnikiem - www.przewodnicywedkarscy.pl - Głowacica


Dunajec (rzeka pstrągowa)

DunajecDunajec to największa i jedna z najpiękniejszych muchowych rzek południowej Polski. Szczególnie warty uwagi jest kilkunastokilometrowy odcinek tej rzeki od ujścia Krośnicy do ujścia Ochotnicy. Dunajec płynie tam wąską doliną otoczoną górami porośniętymi lasem mieszanym. Ma to swój niepowtarzalny urok. Szczególnie jesienią, kiedy stoki Gorców mienią się wszystkimi odcieniami zieleni, czerwieni i żółci.
Charakter rzeki na tym odcinku jest bardzo zróżnicowany. Są tutaj naturalne skaliste progi, porywiste bystrza, szybkie i głębokie na ponad półtora metra rynny obramowane głazami, głębokie na kilka metrów rozległe doły ze spokojnym nurtem zwane tutaj „baniami”, oraz kamieniste płanie o zróżnicowanej głębokości. Na ryby możemy liczyć w każdym miejscu.
Najczęściej muszkarze łowią tu pstrągi i lipienie, których na tym odcinku jest pod dostatkiem. Intensywne i regularne zarybienia tymi gatunkami trwają od dawna. Szczególnie jednak wzmogły się od 2008 roku, kiedy to powstał tutaj odcinek specjalny działający według zasady „złów i wypuść”. Łowione tu pstrągi mają przeważnie od 30 do 45 cm. Wcale nie rzadko trafiają się jednak okazy o długości powyżej 60 cm. Tutejsze potokowce mają bardzo szybkie przyrosty i znakomitą kondycję, bo w rzece żyje bogata i różnorodna populacja owadów. Łupem starszych okazów padają też liczne tutaj strzeble i jelce. Przez cały sezon można z dobrym skutkiem stosować wszystkie metody muchowe. Przeważnie najbardziej skuteczne są streamery, nimfy i mokre muchy. Ale i sucha muszka bywa niezastąpiona. Szczególnie podczas masowych wylotów jętek i chruścików.  Lipieni przybywa z roku na rok. Już teraz możemy spotkać się z „kardynałem” o długości powyżej 45 cm. Najskuteczniejszą metodą połowu za dnia jest nimfa, a wieczorami sucha muszka. Oczywiście muszki i metodę w pierwszym rzędzie dobieramy do warunków panujących na łowisku.Muszkarze nad Dunajcem
Królowymi głębokich dołów i rozległych spokojnych płani są potężne głowacice. Zjadają one najczęściej brzany, klenie, jelce, oraz uklejki występujące sporadycznie w najspokojniejszych miejscach. Legendarna „głowatka” to najcenniejsza muszkarska zdobycz. Przy odrobinie szczęścia można na nią trafić przeczesując głębokie doły i płanie. Najlepiej posłużyć się wtedy ciężkim muchowym zestawem i podać jej duże nimfy, lub wielkie głowacicowe streamery. Bywa też, że głowacica zrobi nam niespodziankę i w głębokim prądzie skubnie nimfę przeznaczoną dla pstrąga czy lipienia. Wtedy trzeba się wykazać najwyższym kunsztem holu, a i tak przeważnie pozostaje tylko szeroko rozkładać ręce. Zresztą, w tak dużej i wartkiej rzece hol każdej zapiętej ryby sprawia wiele frajdy. Ze względu na rozmiary i głębokość Dunajca wskazane jest używanie wysokich woderów z antypoślizgowymi podeszwami.
Dunajec to wspaniała rzeka dla każdego, kto chciałby się zmierzyć z wyrośniętym pstrągiem, czy lipieniem, a może nawet zapolować z muchówką na głowacicę. Tu można nałowić się do syta i spotkać niejeden przepiękny okaz. Zapraszamy.

Hucho Hucho - Fly Fishing - Wyprawy z przewodnikiem - www.przewodnicywedkarscy.pl - Głowacica

Fly Fishing - Wyprawy z przewodnikiem - www.przewodnicywedkarscy.pl - Pstrąg

Fly Fishing - Wyprawy wędkarskie na muchę - www.przewodnicywedkarscy.pl - Wyprawy muchowe


Raba (rzeka pstrągowa)

Raba odcinek łąkowyRaba na odcinku Dobczyce - Gdów to interesujące i bardzo rybne łowisko typu „złów i wypuść” (C&R), którego gospodarzem jest Okręg PZW Kraków. Ta średniej wielkości górska rzeka malowniczo meandruje tutaj pomiędzy wzgórzami. Brzegi porastają drzewa i kępy wikliny. Dno jest przeważnie kamieniste, a miejscami żwirowate. Zdarzają się naturalne przewężenia. Szybkie prądy wymywają pod brzegami głębokie do 1,5 m rynny, które następnie przechodzą w płań - i tak na zmianę od jednego brzegu na drugi. Ponieważ łowisko to leży bezpośrednio poniżej zapory w Dobczycach, woda tutaj jest przez cały rok zimna i dobrze natleniona. Stwarza to dogodne warunki do bytowania pstrągów i lipieni. W obecnej chwili gatunkiem dominującym jest pstrąg potokowy, którym ten odcinek Raby jest intensywnie zarybiany od kilku lat. Przeważnie łowione są osobniki o długości 30 - 45 cm. Należy jednak być przygotowanym na spotkanie z okazami znacznie przekraczającymi pół metra.Okaz pstrąga z Raby Drugą rybą, dla której warto zawitać nad Rabę, jest lipień. Jego populacja z roku na rok staje się coraz większa. Niestety, złowienie osobnika dłuższego niż 35 cm to jeszcze rzadkość. Z innych ryb trafiają się klenie i kapitalne jelce, a także sporadycznie świnki, brzany i bolenie. Na tym łowisku dozwolona jest tylko metoda muchowa. Największe potokowce najłatwiej skusić na streamera. Nimfami możemy skutecznie łowić zarówno pstrągi jak i lipienie. Sucha muszka jest  skuteczna podczas rójek owadów. Znakomitą, a niedocenianą metodą połowu tutejszych ryb jest także mokra muszka. Szczególnie podczas letnich wieczorów. Kamienisty odcinek Raby
Raba to doskonałe łowisko dla wędkarza, który ma ochotę przeżyć przygodę z dużym pstrągiem. To również dobre miejsce by zacząć swoją przygodę z muchówką bądź podszkolić swe umiejętności. Zapraszamy – ryby czekają na Ciebie.

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay

San (rzeka pstrągowa)

san1Jedno z najlepszych łowisk ryb łososiowatych w Polsce. To poprawne, choć nie oddające całej prawdy o tej górskiej wodzie. San bowiem, to jedno z najlepszych łowisk ryb łososiowatych w Europie.

Zapraszamy Cię na pstrągi. San słynie z pięknych ryb tego gatunku. 40 centymetrów? Brakiem odpowiedzialności z naszej strony byłoby twierdzenie, że zawsze złowisz z nami takie ryby. Mamy jednak pewność, że szansę na nie masz ogromne. Czytaj regularnie naszego bloga , a dowiesz się jakie ryby łowią nasi przewodnicy. Spinning i pstrągi jednak nie wyczerpują potencjału Sanu.  Chcielibyśmy przekonać Cię do muchówki. San szczególnie słynie z ogromnych lipieni łowionych na sztuczną muchę. Boisz się, że sobie nie poradzisz? Śmiało, pomożemy. Nie masz sprzętu? Nie ma problemu. Wypożyczymy, nauczymy podstaw, a nad wodą pokażemy najlepsze miejsca.

Nie gwarantujemy, że jednodniowy wypad na pstrągi czy lipienie zawsze zaowocuje pięknymi rybami. Trzeba pamiętać, że pstrągi, to ostrożne ryby. Lipienie też nie zawsze muszą interesować się podaną przynętą. Gwarantujemy jednak, że nasi przewodnicy regularnie łowią piękne okazy. Wiedzą o jakiej porze roku, które miejsca mogą przynieść najlepsze efekty. Mają doświadczenie, które jest niezbędne, aby właściwie dobrać przynętę. Ba, sami robią doskonałe przynęty.

Podczas wyprawy na San można z powodzeniem zapolować na Królową polskich gór - Głowacicę. Jeżeli masz ochotę możemy się skupić na tym, walecznym gatunku. Zapraszamy. Pomyśl także o wakacjach. Bieszczady to dobre miejsce na wypoczynek z całą rodziną. Wygospodaruj tylko trochę czasu na ryby i skontaktuj się z nami.

Fly Fishing - Wyprawy z przewodnikiem - www.przewodnicywedkarscy.pl - San

Fly Fishing - Wyprawy z przewodnikiem - www.przewodnicywedkarscy.pl - San