KONTAKT

+48 786 874 825 (9.00-18.00)

+48 503 172 508 (9.00-18.00)

e-mail: sebastian@guidedfishing.pl


English Version  english version

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay

Tomasz Krysiak - Szwecja

krysiakPytany, czym się zajmuję odpowiadam zwykle: „…ryby sobie łowię!…”. Bo właśnie taka jest prawda. Zacząłem jako mały chłopak. Ojciec ciągał mnie ze sobą po rzekach i rzeczkach Pomorza oraz jeziorach Szwajcarii Kaszubskiej (pochodzę z Gdyni, więc daleko nie miałem). Oczywiście jak każdy młodzieniec miałem chwile, kiedy odkryłem “wino, kobiety i śpiew”, co zabrało trochę czasu mojego życia. Jednak szybko wróciłem do wędkowania, bo …po pierwsze wyjechałem do Szwecji, a po drugie ożeniłem się. Minęły ze dwa lata i doszedłem do wniosku, że coś trzeba zrobić z wiecznym komentarzem żony : “Ty i te twoje cholerne ryby ” …i właśnie tak zostałem przewodnikiem wędkarskim, bo żadna żona nie powie przecież: “Ty i ta twoja cholerna praca!”. Jest w tej historii trochę prawdy, ale tak naprawdę było to moim marzeniem i jak tylko znajomi szwedzcy przewodnicy zaprosili mnie do współpracy nie zastanawiałem się ani chwili! Od tej pory minęło już z 15-cie lat wypełnionych zbieraniem doświadczeń na przeróżnych akwenach. Jednak najbliższe sercu są mi jednak szkiery, bo drugiej takiej wody nie ma chyba na całym świecie. Łowię najczęściej na szkierach wokół Sztokholmu: około 200stu kilometrów linii brzegowej, gdzie lodowiec tak narozrabiał, że zostawił po sobie ok. 30-stu tysięcy wysp, wysepek, zatok, przesmyków, górek, głębin, itd. … You name it! W tej wodzie pływają wspaniale szczupaki, okonie, sandacze, trocie, i oczywiście łososie. Kocham także wielkie jeziora szwedzkie, zaczynając od Mälaren, gdzie mam swoje “mety” szczupakowe, przez Hjälmaren darzące sandaczami. Sandacze łowione na gumę to moje bezdyskusyjnie ukochane spinningowanie. Bardzo często łowię także na Vänern i Vättern, w których głównie trollinguję za łososiem i trocią, a także ogromnymi pstrągami arktycznymi.

Moją podstawową metodą na wielu łowiskach jest oczywiście spinning. Łowię przede wszystkim na duże gumy i jerki. Niemniej zdarza mi się sięgać po blachy, które ostatnimi czasy poszły trochę w niezasłużone zapomnienie. Wszystko to odbywa sie z mojej uzbrojonej “po zęby” wygodnej i szybkiej lodzi, która daje sobie radę nieomal w każdych warunkach. Chyba jeszcze mi się nie zdarzyło żebym nie wypłynął, bo wieje lub jest zbyt duża fala. Moja łódź daje radę w każdych warunkach. Moi goście to nie tylko wytrawni łowcy okazów, ale również kompletni amatorzy, którzy chcą przeżyć fajną przygodę na wodzie i z wędką w ręku. Staram się zawsze dopasować łowisko i metodę do umiejętności moich towarzyszy na łódce. Największa nagrodą dla mnie są sukcesy moich gości!!! Wierzę głęboko, że nie ma wędkarza, który umie i wie wszystko, także generalnie nikt się nigdy nie nudzi. Poza tym, warto dodać, że od lat jestem członkiem TEAM DRAGON. Czasami coś napiszę do gazet wędkarskich albo nagram jakiś film wędkarski.

Uwaga! Firma Przewodnicy Wędkarscy.pl jest oficjalnym przedstawicielem Tomka Krysiaka na Polskę. Ceny jego usług oferowane w naszej firmie są identyczne, jak bezpośrednio na miejscu.

Łowiska naszego przewodnika

Jezioro Hjälmaren - wyprawy z przewodnikiem wędkarskim

Jezioro Hjälmaren (wym. Hjalmar) leży w południowej Szwecji. Jest to wielkie jezioro - czwarty pod względem wielkości akwen w tym kraju, nad który szczególnie warto wybrać się na ryby. Jego powierzchnia to około 484 km², a długość to około 60 km. Hjälmaren jest pięknym jeziorem o kulistym kształcie,hjalmaren1 ze sporą liczbą wysp. Jezioro otaczają lasy, łąki i mokradła, pełne ptaków i dzikiej zwierzyny, tworzące bardzo rozległy rezerwat przyrody. Nad jeziorem jest sporo domków letniskowych, ale te zapełniają się głównie w sezonie letnim, czyli w lipcu i sierpniu. Poza sezonem jest cicho i spokojnie, co sprzyja owocnym wypadom na ryby. Pomimo swych rozmiarów jezioro Hjälmaren należy do dość płytkich akwenów. Głębokość maksymalna jeziora to 22 metry, ale średnia głębokość oscyluje w granicach 6 metrów. Na jeziorze jest dużo podwodnych skał, wystających z wody głazów, a także urokliwych trzcinowych zatok, których spore obszary pokrywają liście grążeli. Te miejsca to wymarzone siedliska szczupaków, które są najpopularniejszym celem przybywających tu wędkarzy. W niektórych okresach, głównie w maju i późną jesienią, gdy roślinność zanurzona nie utrudnia łowienia, można liczyć na prawdziwe szczupakowe żniwa, a okazy przekraczające metr długości nie należą do rzadkości.hjalmaren2 Z tego względu, szczególnie w tym czasie warto wybrać się na ryby do Szwecji. Poza szczupakiem licznie występuje tu sandacz oraz okoń, które przede wszystkim w cieplejszych miesiącach, są atrakcyjnym uzupełnieniem dla szczupaków. Zapraszamy na ryby nad to piękne jezioro. Nasz przewodnik Tomasz Krysiak dysponuje tutaj dużą, szybką i bezpieczną łodzią. Łódź jest w pełni wyposażona w sprzęt wędkarski oraz elektronikę (echosonda, gps).


Jezioro Mälaren - wyprawy z przewodnikiem wędkarskim

malaren1Jezioro Mälaren (wym. Melar) to trzecie pod względem wielkości jezioro w Szwecji. Powierzchnia całego jeziora to około 1140 km². Jezioro leży na południu i otacza całe miasto Sztokholm. Malaren dzieli to miasto na kilka części. Maksymalna głębokość jeziora to 60 metrów. Jezioro jest ogólnie głębokie, ale posiada wiele płytszych zatok u dużo płytkich blatów oraz trzcinowisk. Na jeziorze znajduje się mnóstwo wysp, które są dobrymi łowiskami drapieżników.  Na jeziorze możemy głównie liczyć na udane połowy szczupaków oraz okoni. Malaren jest na stałe połączone z Morzem Bałtyckim i kolejnym dużym jeziorem Hjalmaren. Jezioro ma bardzo urozmaiconą linię brzegową.malaren2 Dno posiada wiele górek podwodnych, głęboczków, wypłaceń i jest naprawdę bardzo ciekawe pod względem wędkarskim. Zapraszamy na to duże jezioro. Nasz przewodnik Tomasz Krysiak dysponuje tutaj dużą, szybką i bezpieczną łodzią. Łódź jest w pełni wyposażona w sprzęt wędkarski oraz elektronikę (echosonda, gps).


Szkiery Raggaro - wyprawy z przewodnikiem wędkarskim

szkiery1Szkiery wokół Sztokholmu to około dwustu kilometrów linii brzegowej. Szkiery to dzieło lodowca. Lodowiec tak narozrabiał, że zostawił po sobie około 30stu tysięcy wysp, wysepek, nagich skał, zatok, przesmyków między wyspami, wiele górek podwodnych oraz rejony dużych głębin. Szkiery to rezultat ciągle wypiętrzającego się lądu. Na szkierach w okolicach Sztokholmu występuje bardzo zróżnicowana fauna i flora. Większe wyspy wewnętrzne pełne są gęstych iglastych i liściastych lasów. szkiery2 Są tam siedliska większych ssaków i ogromnej ilości ptactwa leśnego i wodnego. Mniejsze wysepki, gęsto zalegające zewnętrzną część archipelagu porośnięte są niską roślinnością i mają bardziej surowy północny charakter. Sztokholmskie szkiery to prawdziwy rezerwat przyrody, pełen bardzo czystej wody i nietkniętej natury. W sztokholmskich szkierach występuje wiele gatunków ryb, a co najważniejsze pływają tam wspaniałe szczupaki, okonie, sandacze, trocie oraz oczywiście łososie.  Na szkierach Sztokholmu GWARANTUJEMY łowienie z bardzo dużej i szybkiej łodzi z mocnym silnikiem, która pozwala na wędkowanie w każdych warunkach pogodowych! Łódź jest przystosowana do zabrania na pokład 4 łowiących osób i jest wyposażona w pełną elektronikę morską – sonar GPS i echosondę. Łódź posiada także pełne wyposażenie wędkarskie. Chcąc łowić z naszym przewodnikiem Tomkiem Krysiakiem nie trzeba przejmować się zupełnie niczym. Można pojechać bez sprzętu, ani odpowiedniego ubrania. Nasz przewodnik gwarantuje w cenie łowienia kombinezony wędkarskie oraz pełen sprzęt wędkarski.

szkiery3