KONTAKT

+48 786 874 825 (9.00-18.00)

+48 503 172 508 (9.00-18.00)

e-mail: sebastian@guidedfishing.pl


English Version  english version

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay

Dunajec (rzeka pstrągowa)

DunajecDunajec to największa i jedna z najpiękniejszych muchowych rzek południowej Polski. Szczególnie warty uwagi jest kilkunastokilometrowy odcinek tej rzeki od ujścia Krośnicy do ujścia Ochotnicy. Dunajec płynie tam wąską doliną otoczoną górami porośniętymi lasem mieszanym. Ma to swój niepowtarzalny urok. Szczególnie jesienią, kiedy stoki Gorców mienią się wszystkimi odcieniami zieleni, czerwieni i żółci.
Charakter rzeki na tym odcinku jest bardzo zróżnicowany. Są tutaj naturalne skaliste progi, porywiste bystrza, szybkie i głębokie na ponad półtora metra rynny obramowane głazami, głębokie na kilka metrów rozległe doły ze spokojnym nurtem zwane tutaj „baniami”, oraz kamieniste płanie o zróżnicowanej głębokości. Na ryby możemy liczyć w każdym miejscu.
Najczęściej muszkarze łowią tu pstrągi i lipienie, których na tym odcinku jest pod dostatkiem. Intensywne i regularne zarybienia tymi gatunkami trwają od dawna. Szczególnie jednak wzmogły się od 2008 roku, kiedy to powstał tutaj odcinek specjalny działający według zasady „złów i wypuść”. Łowione tu pstrągi mają przeważnie od 30 do 45 cm. Wcale nie rzadko trafiają się jednak okazy o długości powyżej 60 cm. Tutejsze potokowce mają bardzo szybkie przyrosty i znakomitą kondycję, bo w rzece żyje bogata i różnorodna populacja owadów. Łupem starszych okazów padają też liczne tutaj strzeble i jelce. Przez cały sezon można z dobrym skutkiem stosować wszystkie metody muchowe. Przeważnie najbardziej skuteczne są streamery, nimfy i mokre muchy. Ale i sucha muszka bywa niezastąpiona. Szczególnie podczas masowych wylotów jętek i chruścików.  Lipieni przybywa z roku na rok. Już teraz możemy spotkać się z „kardynałem” o długości powyżej 45 cm. Najskuteczniejszą metodą połowu za dnia jest nimfa, a wieczorami sucha muszka. Oczywiście muszki i metodę w pierwszym rzędzie dobieramy do warunków panujących na łowisku.Muszkarze nad Dunajcem
Królowymi głębokich dołów i rozległych spokojnych płani są potężne głowacice. Zjadają one najczęściej brzany, klenie, jelce, oraz uklejki występujące sporadycznie w najspokojniejszych miejscach. Legendarna „głowatka” to najcenniejsza muszkarska zdobycz. Przy odrobinie szczęścia można na nią trafić przeczesując głębokie doły i płanie. Najlepiej posłużyć się wtedy ciężkim muchowym zestawem i podać jej duże nimfy, lub wielkie głowacicowe streamery. Bywa też, że głowacica zrobi nam niespodziankę i w głębokim prądzie skubnie nimfę przeznaczoną dla pstrąga czy lipienia. Wtedy trzeba się wykazać najwyższym kunsztem holu, a i tak przeważnie pozostaje tylko szeroko rozkładać ręce. Zresztą, w tak dużej i wartkiej rzece hol każdej zapiętej ryby sprawia wiele frajdy. Ze względu na rozmiary i głębokość Dunajca wskazane jest używanie wysokich woderów z antypoślizgowymi podeszwami.
Dunajec to wspaniała rzeka dla każdego, kto chciałby się zmierzyć z wyrośniętym pstrągiem, czy lipieniem, a może nawet zapolować z muchówką na głowacicę. Tu można nałowić się do syta i spotkać niejeden przepiękny okaz. Zapraszamy.

Hucho Hucho - Fly Fishing - Wyprawy z przewodnikiem - www.przewodnicywedkarscy.pl - Głowacica

Fly Fishing - Wyprawy z przewodnikiem - www.przewodnicywedkarscy.pl - Pstrąg

Fly Fishing - Wyprawy wędkarskie na muchę - www.przewodnicywedkarscy.pl - Wyprawy muchowe

Nasi przewodnicy na tym łowisku

Marcin Bobola - Polska

www.przewodnicywedkarscy.pl - Marcin BobolaWitam! Nazywam się Marcin Bobola. Znajomi śmieją się, że wędkarskiego bakcyla połknąłem już przy porodzie. Można powiedzieć, że ryby łowię od zawsze. Jak większość kolegów zaczynałem ze spławikówką, jednak od kilkunastu lat łowię tylko na muchę i spinning. Salmonidy łowiłem w wielu krajach na całym świecie. Byłem na wielu wyprawach wędkarskich, min. innymi w Skandynawii, na Bałkanach, w Rosji, czy Nowej Zelandii.

CZYTAJ WIĘCEJ


Przemysław Półtorak - Polska, Słowacja, Austria

www.przewodnicywedkarscy.pl - Przemysław PółtorakWędkarstwo muchowe to moja największa pasja, która daje mi wielką satysfakcję. Prężnie działam także w naszym okręgu, próbując jak najskuteczniej chronić ryby.  Mieszkam nad przepiękną rzeką Białka Tatrzańską, która przez niektórych jest nazywana kolebką muszkarstwa w Polsce. To tutaj zaczynałem swoją przygodę z muchówką. Zawsze kiedy tylko mam czas, staram się przemierzać Białkę w samotności, co pozwala mi na niczym nieskażone obcowanie z tutejszą przyrodą.

CZYTAJ WIĘCEJ


Łukasz Ostafin - Polska

Łukasz Ostafin z pięknym pstrągiemNazywam się Łukasz Ostafin. Mam 33 lata. Wychowałem się i mieszkam nad Rabą. To tutaj łowiłem swoje pierwsze ryby. Moim mistrzem był nieodżałowany Antoni Tondera, który wprowadził mnie w tajniki muszkarstwa i zaraził sportową rywalizacją. Każdą wolną chwilę, wręcz większość swego życia, spędzam z muchówką w ręce na łowieniu pstrągów i lipieni. Uwielbiam poznawać nowe łowiska i obserwować przyrodę która nas otacza. Niejedną już parę woderów zdarłem brodząc w Rabie, Dunajcu, czy Sanie.

CZYTAJ WIĘCEJ




Przed każdą z wypraw oferujemy bardzo dokładne informacje, jak się przygotować i co warto zabrać ze sobą na wyprawę. Na każdą z wypraw istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wędkarskiego oraz przynęt. Dzięki naszej pomocy można także zakupić potrzebny sprzęt i przynęty przed wyprawą lub tylko przynęty w trakcie trwania wyprawy. Jeżeli masz pytania, napisz do nas - sebastian@guidedfishing.pl. Zapraszamy! Podzielimy się z Tobą naszą pasją!