KONTAKT

+48 786 874 825 (9.00-18.00)

+48 503 172 508 (9.00-18.00)

e-mail: sebastian@guidedfishing.pl


English Version  english version

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay

Łukasz Strzałkowski - Polska

Łukasz Strzalkowski - www.przewodnicywedkarscy.pl - Wyprawy na ryby z przewodnikiemWędkuje od przeszło dwudziestu lat. Zaczynałem jak pewnie większość wędkarzy od łowienia na spławik. Jednak szybko zacząłem interesować się połowem ryb drapieżnych na przynęty sztuczne. Od 16 lat spinninguje, a od 12 lat łowię na muchę. Głównym celem moich wypraw wędkarskich, zarówno tych ze spinningiem jak i muchówką są ryby łososiowate. W okresie letnim uwielbiam brodzić w nizinnych rzekach w poszukiwaniu brzan, kleni czy sumów.

W szczególności lubię łowienie na rafach, które daje mi namiastkę wędkowania w górskich rzekach. Kilka lat temu „zaraziłem się” jerkowaniem. Dzięki tej metodzie na nowo odkryłem łowienie szczupaków. Jednak największą frajdę sprawia mi łowienie pstrągów. Własnoręczne wykonywanie przynęt na te ryby, poznawanie coraz to nowych łowisk, a co za tym idzie ciekawych zakątków Polski. Maskowanie i skradanie się na łowisku, a wszystko to po to, aby przechytrzyć ostrożnego potokowca. Jestem wyznawcą zasady Catch&Release (złów i wypuść). Uważam, że wędkarstwo to sposób na: spędzanie wolnego czasu, relaks i kontakt z natura.

Wypuszczanie złowionych ryb daje mi wielką satysfakcje, gdyż mogę zwrócić mojego „przeciwnika” naturze. Rybie natomiast daje możliwość dożycia do następnego tarła i rekordowych rozmiarów. Wędkarstwo i ryby są w moim życiu tak ważne, że studiowałem naukę o nich, czyli ichtiologię. Dzięki tym studiom mogłem lepiej poznać zachowania ryb, ich tryb życia i środowisko, w którym bytują, co zaowocowało lepszymi wynikami wędkarskimi.

Uwaga! Firma Przewodnicy Wędkarscy.pl jest WYŁĄCZNYM przedstawicielem Łukasza Strzałkowskiego w Polsce.

Łowiska naszego przewodnika

Bzura (mała rzeka nizinna)

bzura1

Bzura jest jedną z ciekawszych rzek Mazowsza, jeśli chcemy spróbować swych sił z muchą. Przez lata rzeka była zanieczyszczona, teraz jest to już na szczęście przeszłość. Rzeka ta jest zapomniana przez wędkarzy. Co prawda nad jej brzegami spotkamy „kolegów” po kiju, jednak presja ta jest znacznie mniejsza niż na innych rzekach. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z muchą, ta rzeka idealnie się do tego nadaje. Nurt nie jest bardzo silny, więc łatwo się w niej brodzi. Magnesem przyciągającym muszkarzy nad Bzurę są klenie, jazie oraz jelce. Na wędkarzy preferujących spinning oprócz wyżej wymienionych gatunków czekają również szczupaki, które może nie należą do okazów, ale ryby w granicach 1-2 kg trafiają się często. Złowienie okazowego klenia, czyli ryby 50+ nie jest na Bzurze łatwe.

bzura3 Ryb tej wielkości w rzece jest sporo, lecz są to prawdziwi „profesorowie”, którzy już nie jedną przynętę widzieli. Jestem jednak pewny, że jeśli spróbujesz swoich sił z suchą muchą w ciepły wiosenny, czy letni wieczór i zobaczysz wyjście grubego klenia do swojej muchy, długo nie będziesz mógł usnąć, a gdy już uśniesz…będziesz śnił, aby znowu wrócić nad Bzurę, do jej kleni.


Łupawa (rzeka pstrągowa)

lupawa1Łupawa to jedna z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejsza rzeka Pomorza. Jest ona bardzo urozmaicona. Miejsca głębokie ze spokojnym prądem przeplatają się z płytkimi iście „górskimi” bystrzami. Dno rzeki jest kamienisto-żwirowe lub piaszczyste, miejscami bujnie występuje roślinność zanurzona. Na długim odcinku rzeki występują pstrągi i lipienie.

Od pory roku uzależnione będzie czy szukać ich będziemy na

odcinkach ze spokojniejszą i głębszą wodą, czy na płytkich bystrzach z dobrze natleniona wodą.

Wielką atrakcją rzeki są wyloty jętki.

lupawa2

Jeśli w tym czasie znajdziemy się nad rzeką, sukces praktycznie mamy gwarantowany.

Jednak odpowiednie podejście gospodarzy do łowiska (podniesienie wymiarów ochronnych, zmniejszenie limitów do 1 sztuki dziennie) spowodowało, że praktycznie przez cały sezon możemy liczyć na dobre wyniki wędkarskie.

Rzeka na naszym ulubionym odcinku, na szczęście nie jest skrzywdzona ręką meliorantów.  Zachowała do naszych czasów swój piękny dziki charakter. Wędkując możemy dostrzec buszującego przy dnie minoga, zimorodka czyhającego na zdobycz, czy kołujące nad naszymi głowami orły.

lupawa3To właśnie w takiej chwili uzmysławiamy sobie w jak niepowtarzalnym jesteśmy miejscu… Łupawa to nie tylko łowisko dla muszkarzy. Są odcinki rzeki udostępnione również do połowów metodą spinningową.

lupawa4


San (rzeka pstrągowa)

san1Jedno z najlepszych łowisk ryb łososiowatych w Polsce. To poprawne, choć nie oddające całej prawdy o tej górskiej wodzie. San bowiem, to jedno z najlepszych łowisk ryb łososiowatych w Europie.

Zapraszamy Cię na pstrągi. San słynie z pięknych ryb tego gatunku. 40 centymetrów? Brakiem odpowiedzialności z naszej strony byłoby twierdzenie, że zawsze złowisz z nami takie ryby. Mamy jednak pewność, że szansę na nie masz ogromne. Czytaj regularnie naszego bloga , a dowiesz się jakie ryby łowią nasi przewodnicy. Spinning i pstrągi jednak nie wyczerpują potencjału Sanu.  Chcielibyśmy przekonać Cię do muchówki. San szczególnie słynie z ogromnych lipieni łowionych na sztuczną muchę. Boisz się, że sobie nie poradzisz? Śmiało, pomożemy. Nie masz sprzętu? Nie ma problemu. Wypożyczymy, nauczymy podstaw, a nad wodą pokażemy najlepsze miejsca.

Nie gwarantujemy, że jednodniowy wypad na pstrągi czy lipienie zawsze zaowocuje pięknymi rybami. Trzeba pamiętać, że pstrągi, to ostrożne ryby. Lipienie też nie zawsze muszą interesować się podaną przynętą. Gwarantujemy jednak, że nasi przewodnicy regularnie łowią piękne okazy. Wiedzą o jakiej porze roku, które miejsca mogą przynieść najlepsze efekty. Mają doświadczenie, które jest niezbędne, aby właściwie dobrać przynętę. Ba, sami robią doskonałe przynęty.

Podczas wyprawy na San można z powodzeniem zapolować na Królową polskich gór - Głowacicę. Jeżeli masz ochotę możemy się skupić na tym, walecznym gatunku. Zapraszamy. Pomyśl także o wakacjach. Bieszczady to dobre miejsce na wypoczynek z całą rodziną. Wygospodaruj tylko trochę czasu na ryby i skontaktuj się z nami.

Fly Fishing - Wyprawy z przewodnikiem - www.przewodnicywedkarscy.pl - San

Fly Fishing - Wyprawy z przewodnikiem - www.przewodnicywedkarscy.pl - San