Corrib River. Jedna z najkrótszych rzek w Europie. Całkowita długość rzeki to ok. 6 km. Odprowadza wodę z Jeziora Corrib i wpada do Atlantyku, przepływając przez Galway. Z jeziora Corrib (od którego bierze nazwę) wypływa dwoma korytami, jedno to naturalne koryto rzeki zwane “Old River”, natomiast drugie to sztuczny kanał, pierwotnie, przed budową tamy, umożliwiający dopłynięcie mniejszych jednostek oceanicznych do samego Jeziora Corrib. Kanał ten nosi nazwę “Friar’s Cut”. Niedaleko ujścia, rzekę przegradza tama- “Salmon Weir”. Jest ona skonstruowana w sposób umożliwiający ciąg tarłowy łososi i troci, oraz bardzo licznych tu węgorzy. Tama dzieli rzekę na dwa bardzo różniące się charakterem odcinki. Dolny Corrib, charakteryzuje się płytką wodą, i bardzo silnym nurtem. Dno jest tu wyłącznie kamieniste, a siła nurtu nie pozwala na odkładanie się nawet minimalnych ilości niesionego prądem iłu i piasku. Ta część rzeki to doskonałe, choć trudno dostępne łowisko łososi. Tutaj, konkretną miejscówkę trzeba bukować z kilkumiesięcznym(!) wyprzedzeniem, ponieważ dziennie może tu łowić ograniczona liczba wędkarzy, zależna od ilości ryb będących akurat w rzece. Ilość ta jest stale monitorowana przez liczniki i kamery.
Dolny Corrib to odcinek pozostający w strefie pływów oceanicznych i głębokość waha sie od około 1m przy odpływie, do nawet 4m podczas przypływu. Nasze łowiska znajdują się na Górnym Corrib. Jest to odcinek znacznie ciekawszy, dłuższy i bardzo zróżnicowany. Głębokości wahają się od 1 do ponad 18 metrów. Dno w większości kamieniste, pełne nierówności i “półek skalnych”, oraz dołów wymytych przez silny nurt. Na tym odcinku licznie występują kamieniste, oraz trzcinowe “wysepki”. W miejcach zanurtowych odkłada się ił i piasek. Na wolniejszych odcinkach brzegi porastają trzciny. Poziom wody na tej częsci rzeki regulowany jest przez tamę, w której skład wchodzi 14 śluz.
Po obfitych opadach deszczu poziom wody jest obniżany poprzez otwieranie kolejnych śluz i paradoksalnie im więcej deszczu, tym poziom wody niższy, ponieważ mniej wody jest wtedy zatrzymywane na tamie. Najlepsze wyniki w połowach łososi osiągamy kiedy poziom wody w rzece jest wysoki, a więc wtedy kiedy nie pada (albo pada krótko) i otwartych jest tylko, od 2 do 5 śluz. Woda w rzece jest raczej przejrzysta, ale po deszczach i silnych wiatrach szybko mętnieje, niosąc podniesiony falami ił z dolnej części jeziora.
Górny Corrib to doskonałe łowisko łososi i pstrągów, ale również dużych szczupaków, węgorzy oraz… płoci. Na połów łososi oraz troci wymagana jest licencja tzw. “Salmon licence”. Połów innych gatunków nie jest licencjonowany.
Rzeka Corrib - wyprawy z przewodnikiem wędkarskim
Nasi przewodnicy na tym łowisku
Jacek Gorny - Irlandia
Wędkarstwem zaraziłem się jako kilkuletni chłopiec. Na początku był spławik, ale po jakimś czasie „przerzuciłem” się na spinning. Zacząłem od okoni, a wkrótce dołączyły inne gatunki takie jak: szczupaki, sandacze, klenie, bolenie, pstrągi. Mam w sobie żyłkę sportowca więc zacząłem startować w zawodach wędkarskich, miałem to szczęście, że w moim okręgu było kilku zawodników, którzy byli członkami kadry narodowej, nikomu nie trzeba tłumaczyć jaka to jest kopalnia wiedzy.
CZYTAJ WIĘCEJ
Tomasz Kurman - Irlandia
Wędkarstwo to dla mnie zarówno pasja, jak i sposób na życie. Nie wyobrażam sobie tygodnia bez wędki w ręku. Tym wspaniałym hobby zaraził mnie ojciec- doskonały wędkarz, który zawsze mi powtarzał: “Rób swoje i myśl nad wodą…”. Mimo że od mojego “pierwszego razu” z wędką minęły już ponad 23 lata, przybyło doświadczeń oraz gatunków poławianych ryb, do dzisiaj kieruję się tymi słowami.
CZYTAJ WIĘCEJ