» Andrzej Lipiński – wywiad z mistrzem

Andrzej Lipiński – wywiad z mistrzem

Zapraszamy do lektury pierwszego wywiadu z cyklu „Zadaj pytanie mistrzowi”. Przez kilka tygodni zbieraliśmy pytania do Andrzeja Lipińskiego, wieloletniego członka spinningowej kadry Polski, Mistrza Świata, Wicemistrza, Mistrza Polski, okręgu… Otrzymaliśmy już odpowiedzi okraszone tegorocznymi zdjęciami (za wyjątkiem suma).

To doskonały sposób, aby poznać wędkarzy, w przypadku których słowo autorytet nie będzie nadużyciem. W kolejnych odsłonach naszego cyklu przybliżymy Wam sylwetki kolejnych cieszących się największym uznaniem polskich wędkarzy.

1. W jaki sposób rozpoczął Pan przygodę z wędkarstwem?

Wędkować zacząłem dzięki ojcu, który zaraził mnie tą pasją – podobno jako maluch wpadłem z wózkiem do stawu… Na początku była to zabawa ze spławikiem ale szybko nudziło mi się siedzenie w jednym miejscu i zacząłem chodzić szukając aktywnych ryb. Ale to wciąż nie było to. Jak mogłem już łowić na spinning uświadomiłem sobie, że to jest właśnie ta właściwa droga, a cały sprzęt spławikowy oddałem ojcu.

Andrzej Lipiński - wywiad - przewodnicywedkarscy.pl

2. Co daje Panu udział w sporcie wędkarskim?
Bardzo pociąga mnie rywalizacja. Lubię to narastające napięcie przed startem, budowanie taktyki, realizacja planu lub jego zmienianie. Mobilizują mnie porażki, których wciąż jest wiele. Staram szukać ich przyczyn i je eliminować. Wspaniałe są chwile z przyjaciółmi, którzy podzielają tą pasję, wspólne rozmowy, dzielenie się wrażeniami. Poznaje się mnóstwo ludzi – wielu zostaje przyjaciółmi  na lata,
Ale udział w zawodach to także szansa na rozwój – samemu nie byłoby szans na odkrycie wielu metod, sposobów łowienia, niuansów różnych technik.W czasie zawodów można zobaczyć i zweryfikować swoje umiejętności z najlepszymi. To ogromna wiedza i wciąż jest coś nowego co zaskakuje.

Andrzej Lipiński - wywiad

3. Czy są zawody, na których łowi się naprawdę duże ryby?
Czasem tylko łowiąc duże ryby można osiągnąć zamierzony wynik lecz to trudny i ryzykowny plan -mało zawodników stać na to, by go konsekwentnie realizować do końca. Zazwyczaj nie łowi się dużych ryb. Jest ich mało a szanse na żerowanie okazów też nie są duże. Wiele zależy od wody na której rozgrywane są zawody.
W ciągu 7h zawodów wystarczy czasem tylko jeden „pstryk” i już się jest wysoko. To bardzo kuszące ale i zwodnicze. Trzeba być naprawdę twardym psychicznie by się nie poddawać. Nie raz zdarzało się że fortuna uśmiechała się dosłownie w ostatnich minutach, ale często też się nie uśmiechnęła.

Andrzej Lipiński - wywiad

4. Jak wygląda Pana kalendarz wędkarski? Zima, wiosna, lato jesień?
Zaczynam od wielu już lat 1 stycznia wyprawami na pstrągi. Jak pogoda pozwala, to łowię je do marca/kwietnia, potem jazie i klenie. Maj to bolenie, pstrągi i klenie. Później wiele zależy od stanu wody – zazwyczaj łowię klenie i bolenie. Jesień to znowu bolenie i od paru sezonów również zimą także poluję na rapy. Jestem bardziej rzecznym niż zaporowym wędkarzem.

5. Jak zacząć przygodę ze sportem wędkarskim?
Jak zacząć? Dowiedzieć się kiedy organizowane są zawody w kole bądź okręgu i nie bać się przyjechać 🙂 Nikt nie gryzie – a jest mnóstwo wspaniałych ludzi z tą samą pasją.

Andrzej Lipiński - wywiad

6. Ile pieniędzy kosztuje Pana wędkarstwo?
Kasa… Mnóstwo wyrzeczeń… Nie palę i nie piję a i tak brakuje na coś co się może przydać 🙂
Najwięcej idzie na paliwo. Sam sprzęt służy lata – jedynie co to rwie się trochę przynęt. Dobrze że sam jakieś robię, to aż tak nie żal. Co do kwoty, lepiej nie będę pisać bo jeszcze żona się dowie i będzie mnie to jeszcze więcej kosztować 🙂

7. Jak Pan ocenia poziom naszych wędkarzy na tle Europy i świata?
Trudna jest taka ocena. Mamy bardzo wielu świetnych zawodników. Często brak tylko czasu na wystarczający trening i rozpracowanie łowiska w określonych warunkach. Ale i inni podporządkowują całe swoje życie wędkarstwu a mają więcej ryb w swoich wodach i czasem łatwiej i szybciej im dojść do określonych wniosków. Poziom umiejętności Bardzo wyrównał się w ostatnich latach.

Andrzej Lipiński - wywiad - Cywil Na Ryby

8. Jaka jest Pana opinia na temat polskich wód?
Chyba taka sama jak wszystkich…

9. Czy stosuje Pan zasadę C&R? Jeśli tak, to czy nie uczestniczy Pan w zawodach podczas, których ryby są zabijane?
Prywatnie większość złowionych ryb wypuszczam. Startuję zarówno w zawodach gdzie ryby są zabijane jak i wypuszczane. Cieszę się że już wszystkie zawody ogólnopolskie organizowane są jako C&R – chciałbym, aby było ich jak najwięcej, ale czasem jest to trudne do rozwiązania logistycznie dla organizatorów.

10. Jaka jest Pana ulubiona ryba? Jaki jest największy sukces i największa porażka (ryba, zawody)?
Mój ulubiony gatunek to klenie. To fascynująca ryba. Są bardzo ostrożne i płochliwe – zwłaszcza duże- ale i ogromnie ciekawskie i w dodatku chyba wszystkożerne. Uczyłem się je łowić na małej rzeczce koło Wrocławia. Dzięki tej rzece wiem o nich bardzo wiele, a złowienie tam w lecie klenia ponad 40cm jest już osiągnięciem. Doświadczenia z tej rzeczki pozwoliły mi o wiele łatwiej łowić wszystkie ryby na innych wodach. Sukces związany jest z porażką, ale jeszcze nie chcę ujawniać tej drobnej tajemnicy.

Andrzej Lipiński - wywiad

11. Staje Pan na dużą rzeką nizinną. Ma Pan cały dzień na łowienie. W jakich miejscach, jakie ryby i w jakim czasie próbuje Pan łowić?

Zbyt rozbudowane pytanie.  Temat na książkę – każda miejscówka jest inna. Ale chyba łowiłbym klenie i bolenie. Zależy od stanu wody.

Andrzej Lipiński - moja ulubiona ryba to kleń

12. Proszę o podanie sprawdzonej metody na złowienie bolenia?
Sprawdzona metoda to konsekwencja w łowieniu boleni. Wiele zależy od mnóstwa czynników i miejsca. Nie potrafię tak odpowiedzieć. Na pewno ogólnie z przynęt najlepszy będzie szybko prowadzony wobler o drobnej akcji.

Boleń - Andrzej Lipiński

13. Jak często Pan wędkuje? Ile razy zdarza się Panu wrócić o kiju?
Staram się każdy weekend spędzać nad wodą. W tygodniu mam już mniej czasu – obowiązki rodzinne, ale jak jest pogoda to ciągnie… Zazwyczaj wybieram takie miejsca, gdzie mogę złowić gatunek na jaki akurat się w danym dniu nastawiam. Czasami się zdarza, że jednak ryby nie współpracują –  tak się dzieje gdy łowi się nad rzeką w więcej niż dwie osoby. W ciągu roku jest takich kilka dni, ale ryby nie są najważniejsze – dobrze jest odpocząć i nacieszyć się przyrodą.

14. Jaką przynętę zabrałby Pan na bezludną wyspę?
Na bezludną wyspę zabrałbym mnóstwo przynęt 🙂

Wywiad dla przewodnicywędkarscy.pl - Andrzej Lipiński

15. Czy w Polsce można złowić dużą rybę? Chodzi mi o efektywność – czy lepiej polować na suma na Wiśle, czy wybrać się na Ebro raz w roku?
Wszystko jest kwestią zasobności portfela i czasu.

16. Co Pan sądzi o wędkach robionych na zamówienie? Czy używa Pan takich?
Większość moich wędzisk jest z pracowni. Ale dopiero po kilku kijach wiem na co zwracać dokładniejszą uwagę. Rynek masowych produktów jest w obecnie również na dość wysokim poziomie. Ale za jakość i indywidualność zawsze trzeba będzie więcej zapłacić.

Andrzej Lipiński - złów i wypuśc

17. Jestem młodym wędkarzem, niech Pan w kilku słowach pokieruje moim wędkarskim życiem. Nie ma dużo doświadczenia. Czy mam skupić się w tym roku na jednym łowisku, jednym gatunku? Czy po prostu łowić jak najczęściej?
Najwięcej ryb łowi się na sprawdzonym jednym łowisku. Dobrze jest poznać określoną wodę w różnych porach roku i warunkach pogodowych i „wycisnąć” maksymalnie z takiego łowiska niż jeździć wszędzie i nic nie łowić. Najlepiej skupić się też przez kilka lat na jednym gatunku ryb.

18. Czy łowi Pan poza granicami Polski? Jakie łowisko poleciłby Pan dla osoby, która ma już dosyć szukania ryb w polskich wodach?
Rzadko łowię za granicą-jest z pewnością mnóstwo fajnych i rybnych miejsc.

przewodnicywędkarscy.pl - wywiad Andrzej Lipiński

19. Kto jest Pana idolem? Wędkarskim autorytetem?
Nie mam jakiegoś określonego jednego wzoru. Znam wielu wspaniałych wędkarzy, specjalistów w swoich ulubionych metodach. Trudno mi kogoś faworyzować.

20. Czy jest Pan członkiem PZW? Co Pan sądzi o tej organizacji?
Jestem od wielu lat.Ale nie zajmuję się polityką, wolę spokojnie łowić 🙂

21. Jak uratować polskie wody? Czy jest jakaś recepta na mięsiarzy? Co sądzisz o górnych wymiarach?
Będzie tak jeszcze wiele,wiele lat. Na mięsiarzy jest recepta – trzeba pilnować wód, ale to się niestety wiąże z większymi opłatami. Prywatne łowiska są przykładem, że można.

22. Jakiego sprzętu używa Pan na rzeczne łowienie (prywatnie)?
Prywatnie najczęściej klenie i bolenie łowię Talonem VI+ 3,05m do 14g.W tym sezonie z kołowrotkiem Stradic 2500. Żyłka od 0,14-0,22(bolenie)

Andrzej Lipiński - wywiad

23. Czy można się wybrać z Panem na ryby? Czy kadra mogłaby zorganizować warsztaty dla wędkarzy?
Na wspólne łowienie raczej nie ma szans.Zbyt wielu przyjaciół rezerwuje sobie wolne terminy 🙂
Co do warsztatów to też będzie trudno-zawodnicy mają wiele swoich tajemnic którymi nie lubią się dzielić.

24. Proszę wymienić najlepsze jeziora w Polsce?
Nie potrafię wymienić-nie mam takiej wiedzy.

25. Czy wierzy Pan w rekord Polski szczupaka sprzed wielu lat. Pojawiają się opinie, że waga została zawyżona.
Sam posługuję się jedynie miarą do określenia wielkości ryby. Nie uznaję wagi ryb, bo wiem wtedy jak skończyła. Co do rekordów – nie podniecają mnie wcale. Mam inne kryteria oceny.

26. Jaka jest Pana ulubiona ryba? Jak Pan ją łowi, w jakich miejscach, kiedy?
Moja ulubiona ryba to kleń. Bardzo ostrożna,płochliwa,czujna i spostrzegawcza ale ciekawska i prawie wszystkożerna. W dodatku waleczna i czasem potrafi czymś jeszcze na koniec zaskoczyć.
Przechytrzenie każdej większej sztuki daje mi ogromną radość. Staram się je łowić od pierwszych cieplejszych wiosennych dni, ale najlepiej mi się je łowi później, gdy woda opadnie,wyczyści się a rzeka trochę zarośnie i klenie zaczynają zbierać pokarm z powierzchni.
Wtedy Chrabąszcze są niezastąpioną przynętą i zaczyna się polowanie, a brania pozostają na długo w pamięci.
Wystarczy wtedy tylko, i aż tylko, bardzo ciche i powolne podkradanie się oraz celne podanie wobka. Miejsce to zazwyczaj mała lub średnia czysta płytka rzeka, po której da się brodzić w spodniobutach i wypatrywac ciekawszych miejsc przy brzegach, pod drzewami, przy przeszkodach, spokojniejszych zatoczkach.

27. Jakie są najlepsze miejscówki w rzece na poszczególne gatunki ryb?
Zbyt ogólne pytanie. Każdy gatunek wybiera trochę inne miejsca – to temat na książkę.

Andrzej Lipiński - wywiad dla Cywil Na Ryby

28. Co Pan sądzi o zimowym łowieniu schodzących troci, wygłodzonych pstrągach?
Nie łowię troci – zbyt daleko dla mnie. A zimowe pstrągi lubię choć są bardzo kapryśne. Mając wolne nawet w mroźne dni ciężko usiedzieć w domu. Takie łowienie ma swój urok i klimat, a że często ryby nie biorą, to nic nie szkodzi. Dobrze jest dotlenić się nawet w taki dzień niż siedzieć przed kompem….

29. Czy na sporcie wędkarskim można zarabiać?
Na pewno zarabiają na nas wszyscy sprzedający sprzęt wędkarski :).

Andrzej Lipiński - wywiad przewodnicywedkarscy.pl - C&R

30. Co Pan robi, kiedy nie jest Pan na rybach? Jakie ma Pan inne pasje?
Bardzo lubię i często jeżdżę na rowerze. Na inne przyjemności nie mam już czasu -praca, rodzina, dom bardzo absorbują.

31. Czy woli Pan samotne wędkowanie, czy z grupą przyjaciół?
Uwielbiam łowić samemu. Ale takich chwil mam mało – zazwyczaj łowię z jednym z kilku najbliższych przyjaciół. Więcej niż 2 osoby nad rzeką to już nie jest łowienie.

32. Czy jest Pan spełnionym wędkarzem? Czy złowił Pan już ryby, które dały 100 proc. satysfakcji? Jeśli tak, jakie to były ryby?
Mnie cieszą małe i średnie ryby-w dodatku takie które widzę jak pływają-atakują.
Każda rybka daje radość 🙂 a spełnieniem jest każdy dzień spędzony z wędką nad wodą.

Andrzej Lipiński - przewodnicywędkarscy.pl - wywiad

33. Od kiedy i do kiedy zaczynasz łowić smużakami (bromby chrabąszcze)?
Dopiero w okolicach czerwca. Wcześniej jest jeszcze zbyt zimno i będą to tylko sporadyczne sytuacje. Ale wiele zależy od pogody – jak jest ciepło i wiosenna woda szybko się czyści i opada, a wszelkie robactwo zaczyna latać w powietrzu, to ryby zaczynają się kręcić przy powierzchni. I wtedy już do końca lata prawie wyłącznie łowię na takie wobki.

34. Ile dni w tygodniu spędzasz na treningach?
Prawie wszystkie weekendy, a późną wiosną i latem kiedy dni są dłuższe i jest ładna pogoda staram się być jak najczęściej nad wodą. Niestety obowiązki rodzinne znacznie ograniczyły mi ostatnio takie wypady.

35. Jakie miejscówki wytypowałbyś przy połowie majowych boleni?
Trzeba poszukać miejsc gdzie grupuje się ukleja, czyli takich gdzie łączy się spokojna woda z szybkim nurtem. Najłatwiej im zaczaić się w miejscach gdzie nurt jest silniejszy i jest głośniej a rybki muszą włożyć więcej sił by przepłynąć dane miejsce. Bolki to wykorzystują atakując znienacka. Takie miejsca to szczyty ostróg, jakieś rafy, zatoczki na opaskach,napływy i zapływy wszelkich przeszkód wodnych.

36. Czy wystartujesz na Olimpiadzie wędkarskiej 2011 we Włoszech?
Skład ekip najprawdopodobniej będzie ustalony na pierwszych zawodach GP.

37. Dlaczego sport wędkarski kojarzony jest z łowieniem okoni na boczny trok? Czy ten sport może mieć inny wymiar?
To dość kontrowersyjna metoda. Jest łatwa i bardzo skuteczna. A często w naszych mocno przetrzebionych wodach zostały tylko okonie więc obiera się taką taktykę łowienia. Ja nie należę do fanów troka, ale trzeba i tak umieć też łowić. Niektóre łowiska są idealne pod tę metodę, ale są też takie gdzie nie zdają egzaminu.

38. Kiedy ruszy strona internetowa tudzież sklep interntowy Hunter Polska?
Jeszcze nie potrafię podać terminu choć już dawno powinno być to zrobione.Zawsze coś jest ważniejsze….:)

39. Co poradziłbyś młodym adeptom wędkarstwa spinningowego, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z zawodami?
Najważniejsze to dobra atmosfera na zawodach. Wspaniałe towarzystwo i przyjaciele. A ryby…jak ma wziąć to weźmie 🙂

Andrzej Lipiński - wywiad

40. Czy można uczestniczyć w treningach kadry narodowej? Jako ciekawski obserwator?
Są to bardzo, bardzo rzadkie spotkania. Mieszkamy w różnych miastach i ciężko się nam zebrać razem. Na pewno podglądając można by było się wiele nauczyć 🙂

41. Czy napisze Pan kiedyś książkę o spinningu?

Kto wie? Może kiedyś, jak będę miał więcej czasu i czegoś się jeszcze nauczę 🙂 Na razie nie mam takich ambicji.

DZIĘKUJEMY Andrzejowi Lipińskiemu za poświęcony czas i za udział w cyklu „przewodnicywedkarscy.pl – Zadaj pytanie mistrzowi!”

Z Andrzejem Lipińskim rozmawiał Sebastian „rognis_oko” Kalkowski