» Piotr Piskorski z Salmo testuje z nami przynęty

Piotr Piskorski z Salmo testuje z nami przynęty

Piotr Piskorski, Salmo:

„Od dawna chciałem zobaczyć słynne jezioro Żarnowieckie. Wiele dobrego słyszałem o jego walorach wędkarskich a głównie oczywiście o wielkich szczupakach, które zamieszkują ten zbiornik. Okazja nadarzyła się dopiero w połowie lipca. Jak wiadomo jednak jest to najgorszy miesiąc na szczupaki więc miałem poważne wątpliwości, czy w ogóle zobaczymy jakąś rybę. O pomoc poprosiliśmy kolegę, który na tym zbiorniku jest przewodnikiem wędkarskim i według zapewnień naszych wspólnych znajomych zna łowisko jak własną kieszeń.

Dołączył do nas Wiktor Ledóchowski z Wejherowa, który na Żarnowcu złowił niedawno swoją pierwszą metrówkę na Slidera 10. Zabraliśmy firmową łódź aby wygodniej i dokładniej spenetrować łowisko. Tak więc łowiliśmy we czterech – przewodnik i Roman Durski na jednej łodzi i ja z Wiktorem na drugiej. Roman pracuje w firmie Salmo od wielu lat i jest dla mnie prawą ręką przy projektowaniu przynęt.
Na wodzie spędziliśmy ok. 9 godzin dość dokładnie obławiając wskazane przez naszego przewodnika miejsca. Był to głównie rozległy płaskowyż o głębokości 2-4 m, porośnięty łanami roślinności. Szczególne wrażenie robiły rdesty o wysokości łodyg ponad 4 metry! Nie mieliśmy wątpliwości, że są to doskonałe miejsca na szczupaki i to każdej wielkości. Tylko czy przy temperaturze wody 22 – 23 C w ogóle będzie się coś działo?
Okazało się, że Żarnowiec jest rzeczywiści dobrym łowiskiem. Złowiliśmy kilkanaście drapieżników co w tych warunkach należy uznać za świetny wynik. Niestety wymiary pozostawiały wiele do życzenia. Były to w zdecydowanej większości ryby o długości 40 – 50 cm. Nawiasem mówiąc to dobry znak na przyszłe lata.
Przewodnik złowił na gumę sztukę około 60 cm a Roman potwierdził skuteczność nowego glidera Salmo – Sweepera łowiąc okaz o długości 98 cm. Niewiele brakowało aby Wiktor nie powtórzył wyniku gdyż podobnej wielkości szczupak 3 metry od łodzi nie trafił w jego Sweepera. Ta sama ryba pogoniła mojego Sweepera chwilę później. W ogóle większość ryb atakowała właśnie na tę przynętę. Komicznie wyglądały szczególnie drapieżniki o długości 40 cm które do samej burty łodzi nie mogły zdecydować się z której strony zaatakować tego 17 cm klocka! Obaj z Romkiem mieliśmy na kiju większe ryby, które niestety spały po kilku zwrotach. Nie ma się co dziwić gdyż przy tej temperaturze to w ogóle cud, że zdecydowały się na branie.
Wyprawę uważam za bardzo udaną. Przewodnik sprawdził się wyśmienicie. Każdemu mogę z czystym sumieniem polecić jego usługi. Bez wątpienia zna jezioro bardzo dobrze, a dodatkowym jego atutem jest sympatyczne usposobienie i miły uśmiech.
Jezioro jest absolutnie „warte grzechu”! Trzeba koniecznie wybrać się tam kiedy woda będzie zimniejsza – w maju lub we wrześniu. Miejsce, które obławialiśmy jest wprost wymarzone do jerkbaitów! Można tam spędzić 10 godzin intensywnie łowiąc i nie rzucić w to samo miejsce dwa razy. Aż czuje się grube sztuki, które czają się między wysokimi kominami rdestów. Musicie to zobaczyć!
Dodatkowym dla mnie plusem było to, że znowu sprawdziły się nasze Sweepery przekonując być może kolejnych niedowiarków! Piotr Piskorski

Szczupak 98 cm złowiony w czasie testów nowej przynęty Salmo