» Laponia – Rejon Overkalix – łosoś/szczupak/okoń – pakiety

Laponia – Rejon Overkalix – łosoś/szczupak/okoń – pakiety

Zapraszamy Was na kolejne łowisko w naszej ofercie, które znajduje się w szwedzkiej Laponii. Tym razem, zapraszamy Was aż za koło podbiegunowe, gdzie poczujecie klimat dalekiej północy Szwecji i tego rejonu Laponii. Niedaleko szwedzko-fińskiej granicy toczy swoje wody jedna z najbardziej zasobnych rzek północy – Kalix. Niemal całkowicie dzika rzeka (za wyjątkiem dolnego odcinka) o wartkim nurcie przecina tutejsze bory, tworząc bajkowy krajobraz. Na całym jej przebiegu można spotkać się prawie ze wszystkimi strukturami właściwym zarówno górskim jak i nizinnym rzekom. W dolnym biegu przybiera nieco bardziej spokojny, nizinny charakter, tworząc na swoim przebiegu rozległe rozlewiska i „jeziora” (które częściowo są też wynikiem ludzkiej ingerencji). Natomiast środkowy i górny bieg Kalix są modelowym przykładem wód alpejskich. Bystry nurt i wodospady (największy znajduje się w Jockfall) nie stanowią przeszkody dla tysięcy łososi odbywających coroczną wędrówkę w górę rzeki.

To właśnie one przyczyniły się do rozsławienia tej rzeki do tego stopnia, że niektórzy nazywają ją Koroną Północy. Nie jest to przydomek bezpodstawny, bowiem co roku łowiący w wodach Kalix wędkarze zgłaszają przeszło 5000 łososi. Przybywających w te strony dodatkowo kusi fakt, że ryby o długości przynajmniej 80 centymetrów są tutaj na porządku dziennym, zaś powodem do dumy stają się dopiero osobniki mierzące więcej niż metr. Większość wędkarskich turystów korzystających z uroków Kalix łowi na muchę, jednak wciąż znajdujący się w mniejszości spinningiści osiągają niezgorsze wyniki. Oprócz łososi w rzece licznie występują okazałe lipienie (średniej wielkości osobnik mierzy 40-50 cm) oraz ogromne sieje. Jest to bardzo dobre łowisko i świetne miejsce na spędzenie wędkarskiego urlopu w Szwecji.

Drugim łowiskiem w tym rejonie jest kolejna wspaniała rzeka łososiowa Angesan. Rzeka jest mniejsza od Kalix i płytsza. Nurt płynie nieco wolniej, ale w niektórych miejscach niesamowicie przyspiesza. Do rzeki wchodzą duże ilości troci wędrownych, ale także łososi. Bardzo duża szansa na spotkanie obydwu gatunków w ciągu jednego dnia łowienia.

Dodatkową atrakcją tego rejonu jest możliwość łowienia na jeziorze, które udostępnione jest wyłącznie dla naszych Klientów. W bliskim sąsiedztwie ośrodka znajduje się dość duże i zróżnicowane jezioro, słynące z wielkich szczupaków. Drapieżników jest tam nie tylko dużo, lecz także prawie nikt ich nie niepokoi, bowiem prawie wszyscy wędkarze są zbyt skupieni na uganianiu się za łososiami. Wyprawa nad to łowisko może zakończyć się wyholowaniem nawet kilkunastu ryb przekraczających 80 cm długości, nierzadko okraszonych ponad metrową rybą. Tutejsze szczupaki są nie tylko przepięknie ubarwione, lecz także wyjątkowo grube jak na lapońskie standardy. Ryby świetnie reagują na wszelkiego rodzaju przynęty sztuczne, jednak często kluczem do sukcesu (zwłaszcza latem) jest przeczesanie głębszych partii łowiska w trollingu. Jezioro jest urozmaicone. Pozwala na łowienie zarówno na rozległych i zarośniętych płyciznach, jak i na górkach podwodnych, a także w głębokich partiach jeziora. Nie brakuje wielu zarośniętych blatów na różnych głębokościach, czy głębszych stoków. Wyprawa wędkarska w to miejsce zadowoli każdego wędkarza, zarówno początkującego, jak i doświadczonego profesjonalistę

W jeziorze jest ogromna populacja okoni i jest wiele okazów. Ryby powyżej 40 centymetrów nie są rzadkością i wprawny łowca tego gatunku na pewno znajdzie odpowiednie łowisko dla siebie.

Północna Szwecja wciąż pozostaje dziką i nie do końca odkrytą krainą. Przyjeżdżając tutaj można poczuć bliskość praktycznie nieskażonej ingerencją natury, napawać się zapierającymi dech w piersi widokami a przede wszystkim korzystać z dziewiczych łowisk! Wędkując na tutejszych łowiskach można liczyć na spotkanie z większością gatunków ryb występujących w szwedzkich łowiskach. Na naszym nowym łowisku, każdy wędkarz i pasjonat znajdzie coś dla siebie. Obcowanie z dziką przyrodą, piękne widoki, spotkania z dziką zwierzyną, czy dzikimi ptakami drapieżnymi, powodują, że miejsce to ma swój urok i za pewne jest idealne na wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Ponadto warto pamiętać, że tutaj przekracza się koło podbiegunowe, więc to także jest sporą atrakcją samą w sobie.  Nasze nowe łowisko to świetne miejsce do zaplanowania wyprawy wędkarskiej na ryby lub wędkarskiego urlopu do Szwecji!


Dostępność łowiska
Nasze główne łowisko rzeka Kalix – łowienie brodząc w rzece. Na rzece Angesan także łowi się brodząc w rzece. Jezioro znajduje się kilka kilometrów od naszego ośrodka. Dostęp do najlepszych łowisk zapewnia łódź z silnikiem spalinowym. Wędkowanie z brzegu jest stosunkowo trudne z powodu trudno dostępnych terenów oraz prywatnych posesji. Pierwsze dobre miejsca połowu drapieżników znajdują się zaraz po wypłynięciu na jezioro.

Rekomendowane metody połowu
Podstawową metodą połowu łososi jest średnio-ciężki spinning oraz dwuręczna muchówka. Łowienie ryb drapieżnych na jeziorze jest oczywiście na spinning lub casting z użyciem przynęt sztucznych lub naturalnych. Dobrze sprawdza się metoda trollingowa. Drapieżniki można także łowić na sztuczną muchę. Białoryb można łowić na spławik lub metodami gruntowymi.

Limity i ograniczenia
Z łowiska można zabrać dziennie 1 szczupaka na osobę w rozmiarze 50-75 cm. Wszystkie pozostałe szczupaki wypuszczamy z powrotem do wody. Z łowiska można zabrać dziennie 2-3 szt. okoni na osobę w rozmiarze 15-39 cm. Z łowiska można zabrać 1 łososia lub 1 troć na osobę w rozmiarze 60-90 cm. Z łowiska można zabrać dziennie 1 pstrąga potokowego na osobę w rozmiarze 35-45 cm. Z łowiska można zabrać dziennie 1 lipienia na osobę w rozmiarze 35-40 cm. Z łowiska można zabierać również inne gatunki ryb, ale tylko w ilościach, które potrzebne są do bieżącego spożycia na miejscu. Zakaz mrożenia ryb. Zakaz zabierania ryb z przeznaczeniem do wywiezienia ze Szwecji.


Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Na jeziorze do dyspozycji naszych Gości, oddajemy 2 łodzie 4,5 m wyposażone w silniki spalinowe o mocy 8-10 KM. Wszystkie łodzie są wyposażone w uchwyty do trollingu, kotwicę i wiosła.

Na miejscu zapewniamy zakwaterowanie w luksusowych apartamentach 6 osobowych. Każdy apartament wyposażony jest w 3 sypialnie dwuosobowe, w pełni wyposażony duży aneks kuchenny połączony z przestronnym pokojem dziennym, łazienkę z ubikacją oraz duży taras z widokiem na przepiękny wodospad. Na miejscu dostępny jest grill oraz palenisko.

Zakwaterowanie odbywa się także w mniejszych komfortowych 4 osobowych domkach, wyposażonych w aneks kuchenny oraz pokój dzienny z sypialnią dla 4 osób.

Za dodatkową opłatą możliwość skorzystania z sauny, która znajduje się w oddzielnym budynku.

Na terenie ośrodka znajduje się także kawiarnia oraz restauracja z wyśmienitym miejscowym jedzeniem. Bez problemu można tutaj zamówić gulasz z mięsa łosia lub stek z mięsa renifera.


Umiejscowienie ośrodkaOferta wędkowania w Rejonie Overkalix w Laponii w Szwecji (pakiety).

Termin: czerwiec-wrzesień.
Czas trwania: pobyty 8 dniowe, rozpoczynające się od ustalonej daty (głównie sobota/sobota).
Dojazd: we własnym zakresie (samochód + prom lub samolot + wynajem samochodu na miejscu).
Ilość uczestników: od 4 do 26 osób.
Zakwaterowanie: luksusowe apartamenty 6 osobowe. Każdy apartament wyposażony jest w 3 sypialnie dwuosobowe, w pełni wyposażony duży aneks kuchenny połączony z przestronnym pokojem dziennym, łazienkę z ubikacją oraz duży taras z widokiem na przepiękny wodospad.
Wyżywienie: we własnym zakresie.
Łowisko: dwie rzeki łososiowe, średniej wielkości jezioro. Ponadto rzeki pstrągowe.
Przewodnik wędkarski: na zapytanie możliwość wynajęcia przewodnika.
Cena: 1420 PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 8520 PLN za 6 osób). Cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 30.12.2021 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut. W niektórych przypadkach, podana cena może ulec zmianie, ponieważ jest zależna od wielu czynników, jak np. ilość uczestników, dostępność danych domków, czy apartamentów, dostępność danych typów łodzi, itp. Więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Obsługi Klienta. Cena zawiera podatek VAT.
W cenie:
– zakwaterowanie w luksusowym apartamencie 6 osobowym (7 noclegów).
– 2 łodzie wędkarskie 4,5 m z silnikami spalinowymi 8-10 KM (jednostki wyposażone w uchwyty do trollingu, kotwicę i wiosła) – łodzie na 3 dni.
– pościel i ręczniki.
– pełna informacja wędkarska o łowisku.
– opieka anglojęzycznego rezydenta.
– ubezpieczenie NNW i KL.
– obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy.
Płatne dodatkowo:
– paliwo do łodzi, według zużycia na miejscu.
– licencja wędkarska – rzeka Kalix około 700 SEK osoba/tydzień, rzeka Angesan około 140 SEK osoba/dzień, jezioro około 100 SEK osoba/dzień.
We własnym zakresie:
Na miejscu istnieje możliwość:
Kaucja zwrotna: 1000 SEK za dom i łódź.

Prom:
nasza firma oferuje bilety promowe do Szwecji (Gdańsk-Nynäshamn, Gdynia-Karlskrona, Świnoujście-Ystad, Sassnitz-Trelleborg) po atrakcyjnych cenach, niższych niż bezpośrednio u przewoźników promowych.
Samolot i wynajęcie samochodu:
nasza firma oferuje pośrednictwo w zakupie biletów lotniczych wszystkich linii w Europie i na Świecie. Oferujemy również pośrednictwo w wynajmie samochodów.Rezerwacje, zgłoszenia, więcej informacji o ofercie: sebastian@guidedfishing.pl lub tel. +48 786 874 825.Ciekawe dodatki
Przed każdą z wypraw wędkarskich oferujemy dokładne informacje, jak się przygotować i co warto zabrać ze sobą na wyprawę. Na część wypraw wędkarskich, które organizujemy, istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wędkarskiego oraz przynęt. Dzięki naszej pomocy, możecie zakupić potrzebny sprzęt i przynęty przed wyprawą (w bardzo atrakcyjnych cenach) lub na niektórych łowiskach, także w trakcie trwania wyprawy. Jeżeli masz pytania, napisz do nas – sebastian@guidedfishing.pl lub zadzwoń tel. +48 786 874 825.


ZAPRASZAMY na wyprawy wędkarskie na ryby do Szwecji! Podzielimy się z Tobą naszą pasją!