» Szkiery Blekinge (Sandhamn/Torhamn) – pakiety

Szkiery Blekinge (Sandhamn/Torhamn) – pakiety

Nawet tak znane wśród wędkarzy miejsca jak archipelag w Blekinge wciąż skrywają pewne tajemnice. Są łowiska, które ze względu na swoją trudną dostępność wciąż pozostają nieznane, do takich miejsc zalicza się właśnie archipelag w okolicy Torhamn. Jest to ostatni „szkierowy” przyczółek w regionie, oddzielony od otwartego morza długim, wychodzącym daleko w morze półwyspem. Łowisko to zachowało względną anonimowość w wędkarskiej świadomości ze względu na rozległe kamienne rafy oddzielające je od reszty archipelagu Blekinge. Niewielki rozgłos sprawił, że miejsce zachowało stosunkowo nienaruszony dziki charakter, z jakiego niegdyś słynęło całe wybrzeże Szwecji, a co za tym idzie – także tutejszy rybostan można nazwać ponadprzeciętnym.

Wody otaczające Torhamn nie różnią się zbytnio od reszty łowisk w rejonie Blekinge, poza tym że są jeszcze bardziej surowe, zaś średnia głębokość w niewielu miejscach przekracza 2 metry! Samotne, nagie skały, na których rozbijają się morskie fale oraz rozległe, płytkie rafy stanowią podstawową składową tutejszego krajobrazu. W odległości 10-15 minut od bazy ten pozornie nudny, monotonny charakter łowiska ulega drastycznej zmianie. Pojawiają się setki maleńkich wysp i wysepek tworzących istną mozaikę skupioną wokół trzech największych wysp w okolicy, tj.: Utlängan, Ytterön oraz Ungskär. Niewielka głębokość łowiska i jego urozmaicony charakter stwarzają wprost wymarzone warunki dla rozwoju szczupaków. Dzięki dużej obfitości pokarmu tutejsze esoksy szybko rosną, nabierając przy tym dość szybko tzw. „karczycha”. Wybierając się w tę część archipelagu Blekinge możemy więc zapomnieć o chudych, długich i nieco wymizerowanych rybach! Warto nadmienić, że tutejsze szczupaki nie należą do zbyt wymagających ryb – można je łowić praktycznie wszędzie, zarówno na rozległych podwodnych blatach, jak również w kamienistych zatokach otaczających okoliczne wyspy. Preferowane metody połowy, z racji niewielkiej głębokości łowiska to jerki, bardzo lekko zbrojone duże gumy i… sztuczne muchy! Tak, Torhamn to wymarzone łowisko dla muszkarzy – łowienie w ten sposób jest możliwe nie tylko z pokładu łodzi, lecz także podczas brodzenia. Wiele zatok jest niedostępnych dla łodzi ze względu na swoją niewielką głębokość, wystarczy jednak ubrać spodniobuty i problem praktycznie przestaje istnieć. Czy może być coś bardziej ekscytującego niż obserwowanie i jednoczesny połów szczupaków w wodzie po kolana?

Torhamn słynie również z silnej i wyjątkowo licznej populacji ryb łososiowatych. Od marca do kwietnia często łowi się trocie, które wpływają na przybrzeżne płycizny, by odbyć tarło. Poza trociami często łowione są okazowe łososie. Ryby te łowi się głównie podczas pełnomorskiego trollingu, który może się okazać zbyt trudny dla początkujących wędkarzy, jednak przebywający na miejscu nasz gospodarz, który jest zawodowym przewodnikiem wędkarskim służy wszelką pomocą. Istnieje również możliwość skorzystania z jego usług. Zapraszamy na wyprawy wędkarskie na ryby do Szwecji


Dostępność łowiska
Dostęp do najlepszych łowisk zapewnia łódź z silnikiem spalinowym. Pierwsze dobre miejsca połowu drapieżników znajdują się niedaleko ośrodka. Wędkowanie z brzegu jest stosunkowo trudne z powodu pasów trzcin i prywatnych terenów. W niektórych miejscach jest możliwe łowienia brodząc w wodzie. Możliwość łowienia na muchę.

Rekomendowane metody połowu
Podstawową metodą połowu ryb drapieżnych jest oczywiście spinning lub casting z użyciem przynęt sztucznych lub naturalnych. Drapieżniki można także łowić na sztuczną muchę. Białoryb można łowić na spławik lub metodami gruntowymi. Na otwartym morzu możliwy jest trolling w poszukiwaniu łososia lub troci.

Limity i ograniczenia
Z łowiska można zabrać dziennie 1 szczupaka na domek w rozmiarze 45 – 75 cm. Wszystkie pozostałe szczupaki wypuszczamy z powrotem do wody. Z łowiska można zabierać również inne gatunki ryb, ale tylko w ilościach, które potrzebne są do bieżącego spożycia na miejscu. Zakaz mrożenia ryb. Zakaz zabierania ryb z przeznaczeniem do wywiezienia ze Szwecji. W szkierach obowiązuje zakaz połowu węgorza. Trolling jest zabroniony w szkierach. Trolling jest możliwy wyłącznie na otwartym morzu.


Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Do dyspozycji naszych Gości, zostają oddane laminatowe łodzie długości 4,6-5 m, wyposażone w zaburtowe silniki spalinowe o mocy 25-50 KM. Wszystkie łodzie są wyposażone w echosondę, GPS oraz ploter z mapą.

Ośrodek jest bardzo urokliwie położony, bowiem dostęp do morza od progu domków dzielą zaledwie trzy-cztery kroki. Goście są kwaterowani w niewielkich domkach o podstawowym standardzie. Każdy z domków ma powierzchnię około 40 m 2, mając przy tym w pełni użytkową kondygnację, służącą na ogół za sypialnie. W każdym z nich znajduje się niewielka kuchnia (płyta elektryczna, lodówka, podstawowe naczynia i garnki) połączona z kameralnym salonem. W każdym z domków znajduje się mała łazienka i toaleta. Dodatkowo obok domków znajduje się wspólny budynek gospodarczy z łazienkami i ubikacjami. Podstawowe warunki bytowe częściowo rekompensuje piękny widok rozpościerający się z progu każdego z domków, jak również niewielka odległość od łowiska, dzięki czemu nigdy nie jest za późno na ryby.


Umiejscowienie ośrodkaOferta wędkowania na szkierach Blekinge (Sandhamn/Torhamn) w Szwecji (pakiety).

Termin: marzec-listopad.
Czas trwania: pobyty 8 dniowe, rozpoczynające się od soboty.
Dojazd: we własnym zakresie (samochód + prom lub samolot + wynajem samochodu na miejscu).
Ilość uczestników: od 2 do 30 osób. Ilość uczestników w zależności od ilości, wielkości i konfiguracji domków.
Zakwaterowanie: domki 2-3 osobowe (mały pokój dzienny, sypialnia, mała kuchnia w pełni wyposażona, łazienka, ubikacja).
Wyżywienie: we własnym zakresie.
Łowisko: szkierowy archipelag.
Przewodnik wędkarski: na zapytanie możliwość wynajęcia przewodnika.
Cena: 1990 PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 3 osobach uczestniczących (łącznie 5970 PLN za 3 osoby). Cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 01.02.2020 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut. W niektórych przypadkach, podana cena może ulec zmianie, ponieważ jest zależna od wielu czynników, jak np. ilość uczestników, dostępność danych domków, czy apartamentów, dostępność danych typów łodzi, itp. Więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Obsługi Klienta. Cena zawiera podatek VAT.
W cenie:
– zakwaterowanie w domku 3 osobowym (7 noclegów).
– łódź wędkarska 4,8-5 m z silnikiem spalinowym 50 KM (łódź wyposażona w echosondę, ploter, GPS i plan batymetryczny). Istnieje możliwość wynajęcia łodzi z silnikiem 25 KM.
– sprzątanie końcowe.
– pełna informacja wędkarska o łowisku.
– opieka anglojęzycznego rezydenta.
– ubezpieczenie NNW i KL.
– obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Płatne dodatkowo:
– paliwo do łodzi, według zużycia na miejscu.
We własnym zakresie:
– poszewki na pościel
– ręczniki
Na miejscu istnieje możliwość:
– wynajęcia pościeli: 150 SEK osoba/tydzień.
Kaucja zwrotna: brak.

Prom:
nasza firma oferuje bilety promowe do Szwecji (Gdańsk-Nynäshamn, Gdynia-Karlskrona, Świnoujście-Ystad, Sassnitz-Trelleborg) po atrakcyjnych cenach, niższych niż bezpośrednio u przewoźników promowych.
Samolot i wynajęcie samochodu:
nasza firma oferuje pośrednictwo w zakupie biletów lotniczych wszystkich linii w Europie i na Świecie. Oferujemy również pośrednictwo w wynajmie samochodów.Rezerwacje, zgłoszenia, więcej informacji o ofercie: sebastian@guidedfishing.pl lub tel. +48 786 874 825.
Przed każdą z wypraw wędkarskich oferujemy dokładne informacje, jak się przygotować i co warto zabrać ze sobą na wyprawę. Na część wypraw wędkarskich, które organizujemy, istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wędkarskiego oraz przynęt. Dzięki naszej pomocy, możecie zakupić potrzebny sprzęt i przynęty przed wyprawą (w bardzo atrakcyjnych cenach) lub na niektórych łowiskach, także w trakcie trwania wyprawy. Jeżeli masz pytania, napisz do nas – sebastian@guidedfishing.pl lub zadzwoń tel. +48 786 874 825.


ZAPRASZAMY na wyprawy wędkarskie na ryby do Szwecji! Podzielimy się z Tobą naszą pasją!