» Wyspa Soroya (Breivikbotn) – pakiety

Wyspa Soroya (Breivikbotn) – pakiety

Wyspa Sørøya – raj dla twardzieli. Cała Norwegia usiana jest doskonałymi łowiskami ryb morskich. Jest jednak wśród nich jedno miejsce absolutnie wyjątkowe… Miejsce, które zostało ukoronowane przez wielu wędkarzy i uznane za absolutnie najlepsze łowisko herbowej ryby tego kraju. Mowa oczywiście o Sørøyi , mekce łowców dorszy i nie tylko…

Sørøya to wyspa wielkich możliwości. Można by powiedzieć, że jak wszędzie na północy Norwegii, także tutaj ryby są po prostu duże. Wciąż jednak będzie to duże niedopowiedzenie. Co roku właśnie z Sørøyi słychać doniesienia o ogromnych dorszach, o których w innych miejscach można tylko pomarzyć… Każdy sezon zamykany jest z przynajmniej kilkudziesięcioma rybami, których masa przekroczyła 30 kilogramów. Czy można to wszystko uznać za dzieło przypadku?

Planując wyprawę wędkarską na  Sørøyę warto mieć na uwadze, że nie tylko jest to jedno z najdalej wysuniętych na północ łowisk w Norwegii, lecz także wyspa, a co za tym idzie nie jest w żaden sposób osłonięta przez stały ląd. Trzeba się liczyć z łowieniem dla prawdziwych twardzieli, bowiem niestabilna pogoda potrafi dać się we znaki, zwłaszcza wędkarzom odwiedzającym łowisko w marcu i kwietniu. Często wędkarzom doskwiera nie tylko temperatura lecz także znaczne falowanie i wiatr. Pamiętajmy jednak, że to właśnie ta podła pogoda zwiększa szansę na złowienie ryby życia!

Co roku w marcu rozpoczyna się najbardziej wyczekiwany przez morskich wędkarzy spektakl przyrody, czyli skrei (tarło dorsza). Nie jest tajemnicą, że właśnie wówczas można liczyć na najlepsze wyniki podczas połowu tego właśnie drapieżnika. Jednak to co dzieje się na Sørøyi przekroczyło granice dobrego smaku… Wyspa ta od lat otwiera rankingi norweskich łowisk, w których brane są pod uwagę ilość złowionych dużych dorszy oraz wielkość największej złapanej ryby. Powoli obrastała sławą, by wiosną 2015 roku pokazać, że królowa jest tylko jedna! Norweskie media donosiły o rekordowym skrei, podczas którego w ciągu 2-3 godzin łowiono kilkanaście ryb o masie przekraczającej 20-30 kilogramów. Żadna inna baza nie mogła pochwalić się tak dobrymi wynikami – jednak najlepsze miało dopiero nadejść… W połowie marca 2015 roku w naszej bazie wędkarskiej złowiono prawdziwego potwora, ustanawiając tym samym nowy Rekord Świata – dorsz ważył 47 kilogramów, przy długości 160 cm!

Dobra wiadomość jest taka, że nawet spóźnialscy, którzy „przespali” skrei, mogą liczyć na kontakt z  ogromnym dorszem. Praktycznie przez cały rok łowione są duże ryby, których masa często przekracza 15 kilogramów. Czy istnieje jakaś złota zasada zwiększająca szanse na kontakt z kolosem? Cytując naszego Gospodarza – „czym większa guma, tym lepiej”. Nie ma sensu rozmieniać się na drobne – minimum 25 centymetrowa guma z dużym obciążeniem to podstawa. Głębokość najlepszych dorszowych łowisk waha się pomiędzy 30 a 120 metrów, co można uznać za norweski standard.

Wyspa Soroya - www.przewodnicywedkarscy.pl - Na ryby do Norwegii

Poza dorszami, wody w okolicy Sørøyi obfitują w ogromne czarniaki oraz halibuty. Wielkie płastugi rozbudzają wyobraźnię wędkarzy, zwłaszcza w okresie kiedy minie szaleństwo związane ze skrei. Dzięki ogromnej zasobności otaczających wód i szybkiemu wdrożeniu zasady C&R w przypadku ryb okazowych, corocznie łowionych jest kilkanaście wielkich halibutów o długości przekraczającej 180 cm! (co przekłada się na masę oscylującą w przedziale 80-90 kg). Poza rybami okazowymi regularnie trafiają się „maluszki”, których waga waha się od 20 do 40 kg. Warto pamiętać, że okres najbardziej udanych halibutowych łowów zaczyna się na początku sierpnia, kończąc się wraz z nadejściem października.

Wyprawy do Norwegii - www.przewodnicywedkarscy.pl - Wyspa Soroya

Poza wyżej wspomnianymi gatunkami ryb, można liczyć na udane połowy zębaczy i karmazynów. Warto nadmienić, że podobnie jak inne bardziej medialne gatunki, także te niepozorne ryby osiągają pokaźne rozmiary w wodach otaczających Sørøyę. 


Dostępność łowiska
Dostęp do najlepszych łowisk zapewnia wyłącznie łódź z silnikiem spalinowym. Wędkowanie z brzegu jest zazwyczaj trudne i mało skuteczne. Pierwsze dobre miejsca połowu morskich drapieżników znajdują się w odległości 5 minut od ośrodka.

Rekomendowane metody połowu
Podstawową metodą połowu morskich ryb drapieżnych jest oczywiście łowienie w pionie, łowienie wertykalne, ale także skuteczny jest ciężki i średni spinning. Na niektóre gatunki ryb, warto nastawić się na łowienie różnymi technikami z użyciem martwych przynęt. W niektórych miejscach sprawdza się także łowienie metodą trollingu.

Limity i ograniczenia
Na potrzeby bieżącego jedzenia, warto zabrać tylko tyle ryb, ile jesteśmy w stanie zjeść podczas jednego posiłku. Ryby można zabierać zgodnie z przepisami panującymi w Norwegii. Z Norwegii można wywieźć 20 kg rybiego mięsa w postaci filetów.


Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Do dyspozycji wędkarzy oddajemy wysokiej klasy łodzie aluminiowe długości 5,8 m. Każda z jednostek pływających jest wyposażona w echosondę i GPS. Ponadto łodzie napędzane są silnikami spalinowymi o mocy 50 KM, co pozwala na szybkie przemieszczanie się po łowisku, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa łowiących.

Wędkarze zakwaterowani są w wygodnych 3, 4, bądź też 6 osobowych domkach. W każdym domku, niezależnie od jego wielkości, znajduje się w pełni wyposażona kuchnia ze wszelkiego rodzaju udogodnieniami (kuchenka, mikrofalówka, lodówka z zamrażarką, naczynia kuchenne i sztućce). Ponadto w domkach znajduje przestronny salon z kanapą i TV. Liczba sypialni i łóżek zależy od wielkości domku (3, 4, bądź 6 łóżek). W cenę pobytu wliczone jest jednorazowe skorzystanie z sauny.

Wyprawy do Norwegii - www.przewodnicywedkarscy.pl - Wyspa Soroya

Wyprawy do Norwegii - www.przewodnicywedkarscy.pl - Wyspa Soroya

Wyprawy do Norwegii - www.przewodnicywedkarscy.pl - Wyspa Soroya


Umiejscowienie ośrodkaOferta wędkowania na Wyspie Soroya w Norwegii (pakiety).

Termin: luty-październik.
Czas trwania: pobyty 8 dniowe, rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia.
Dojazd: we własnym zakresie (samochód + prom lub samolot + wynajem samochodu na miejscu).
Ilość uczestników: od 3 do 32 osób. Ilość uczestników w zależności od wielkości i konfiguracji domków.
Zakwaterowanie: domki i apartamenty (pokój dzienny, oddzielne sypialnie, kuchnia w pełni wyposażona, łazienka, ubikacja).
Wyżywienie: we własnym zakresie.
Łowisko: fiordy i otwarte morze.
Przewodnik wędkarski: na zapytanie możliwość wynajęcia przewodnika.
Cena: 2330 PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 9320 PLN za 4 osoby). Cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 01.11.2019 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut. W niektórych przypadkach, podana cena może ulec zmianie, ponieważ jest zależna od wielu czynników, jak np. ilość uczestników, dostępność danych domków, czy apartamentów, dostępność danych typów łodzi, itp. Więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Obsługi Klienta. Cena zawiera podatek VAT.
W cenie:
– zakwaterowanie w domku (7 noclegów).
– łódź wędkarska 5,8 m z silnikiem spalinowym 50 KM (łódź wyposażona w echosondę, ploter oraz GPS, niezbędne akcesoria bezpieczeństwa, mapy batymetryczne).
– pełna informacja wędkarska o łowisku.
– opieka rezydenta.
– sprzątanie końcowe.
– pościel.
– ręczniki.
– ubezpieczenie NNW i KL.
– obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Płatne dodatkowo:
– paliwo do łodzi, według zużycia na miejscu.
We własnym zakresie:
Na miejscu istnieje możliwość:
Kaucja zwrotna: 2500 NOK za domek i łódź.

Prom:
Nasza firma oferuje bilety promowe do Szwecji (Gdańsk-Nynäshamn, Gdynia-Karlskrona, Świnoujście-Ystad, Sassnitz-Trelleborg, Świnoujście-Trelleborg) po atrakcyjnych cenach, niższych niż bezpośrednio u przewoźników promowych.
Samolot i wynajęcie samochodu:
Nasza firma oferuje pośrednictwo w zakupie biletów lotniczych wszystkich linii w Europie i na Świecie. Oferujemy również pośrednictwo w wynajmie samochodów.Rezerwacje, zgłoszenia, więcej informacji o ofercie: sebastian@guidedfishing.pl lub tel. +48 786 874 825.
Przed każdą z wypraw wędkarskich oferujemy dokładne informacje, jak się przygotować i co warto zabrać ze sobą na wyprawę. Na część wypraw wędkarskich, które organizujemy, istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wędkarskiego oraz przynęt. Dzięki naszej pomocy, możecie zakupić potrzebny sprzęt i przynęty przed wyprawą (w bardzo atrakcyjnych cenach) lub na niektórych łowiskach, także w trakcie trwania wyprawy. Jeżeli masz pytania, napisz do nas – sebastian@guidedfishing.pl lub zadzwoń tel. +48 786 874 825.


ZAPRASZAMY na wyprawy wędkarskie na ryby do Norwegii! Podzielimy się z Tobą naszą pasją!